Kontynuując nasz cykl „EDUkujemy” w ramach Miejskiej Akademii Rowerowej, tym razem skupimy się na problemie prawidłowej jazdy na ulicy w ruchu ogólnym. Pasy ruchu są szerokie, więc warto zastanowić się, gdzie dokładnie ma ustawić się rowerzysta jadąc jezdnią.

Znak poziomy (tzw. sierżant) na ul. Wieniawskiego umieszczono zbyt blisko prawej krawędzi jezdni, co jednak nie oznacza, że rowerzysta jadąc musi ocierać się pedałem o krawężnik


Jako rowerzyści często korzystamy z jezdni. Czasem jesteśmy do tego zmuszeni z braku dedykowanej nam infrastruktury (np. na Kurlandzkiej), czasem jednak jazda w ruchu ogólnym jest bezpieczna i wygodna, ponieważ na danej ulicy wprowadzono uspokojenie ruchu (tak jest m.in. na Słowackiego). Ta druga metoda spowolnienia prędkości jazdy samochodów (co nie oznacza spadku płynności ruchu) jest w ostatnich latach z mniejszym lub większym powodzeniem wprowadzana w Poznaniu. Niezależnie od motywacji korzystania z jezdni musimy pamiętać, że według kodeksu Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni (…) Kluczowym w tym zdaniu jest słowo 'możliwie’.

Rowerzysta nie musi trzymać kurczowo się krawężnika, bo właśnie na skraju jezdni występuje najwięcej przeszkód w postaci piachu, kolein, wiecznie zapadniętych studzienek, dziur,  które przy niepogodzie wypełniają się deszczówką. By nie jechać slalomem omijając ‘przeszkodniki’ trzymajmy bezpieczny dystans. Zresztą (co też pokazały nasze szkolenia Miejskiej Akademii Rowerowej) niewielu użytkowników dróg wie, że rower może jechać środkiem pasa na skrzyżowaniach, jeśli ten prowadzi w dwóch (i więcej) kierunkach. To bardzo praktyczny przepis, który blokuje ścinanie rowerzystom jadącym na wprost toru jazdy przez samochody skręcające w prawo. Na szkoleniach przypomnieliśmy też uczestnikom, że mogą wyprzedzać wolno jadące pojazdy z prawej strony.

Podsumowując: zasady są  klasycznie proste…

  • jadąc na wprost trzymaj się prawej strony, lecz zachowaj bezpieczny i rozsądny dystans. Nie jedź slalomem omijając przeszkody.
  • wolno poruszające się auta (np. w korku) możesz wyprzedzać tradycyjnie z lewej, albo też z prawej strony
  • poruszając się pasem do jazdy w co najmniej dwóch kierunkach możesz jechać środkiem pasa przez skrzyżowanie

Dobre maniery na jezdni prezentuje nasz filmik:

Przepis zezwalający na jazdę środkiem pasa zobrazować możemy poniższym skrzyżowaniem.

Wyjeżdżając ze Starego Miasta na Wildę na ul. Półwiejskiej warto ustawić się na środkowym pasie na środku, jako że prowadzi on w dwóch kierunkach (w prawo, na wprost), a zatem prawo na to zezwala. Zresztą wracając z Wildy znów można skorzystać z tego jakże praktycznego prawa i ustawić się na środku pasa ulicy Górna Wilda. W ten sposób nie pozwalamy, by samochody skręcające w prawo zajeżdżały nam drogę (’ścinająca’ tor jazdy) Zdjęcie: Google Maps

 

Projekt Miejska Akademia Rowerowa finansowany ze środków Urzędu Miasta Poznania