Nasza organizacja działa w Poznaniu od 1993 roku, Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w 1997 r., a od 2009 r. jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego.

Jeżeli chcesz razem z nami walczyć o nowe drogi rowerowe dla Poznania, lepszy klimat polityczny i społeczny wobec rowerzystów lub po prostu chcesz poznać ludzi pozytywnie zakręconych w temacie dwóch kółek – przyłącz się do nas!

O co zabiegamy

Doprowadzenie do tego, by Poznań stał się miastem przyjaznym dla rowerów to najważniejszy cel Rowerowego Poznania. Do codziennej jazdy po mieście, np. do dojazdów do pracy lub szkoły, rower nadaje się doskonale – nie trzeba tracić czasu w korkach lub na przystankach, kupować benzyny lub biletów ani płacić za parkowanie. Co równie ważne – rower zajmuje bardzo mało miejsca, można nim niemal wszędzie dojechać, a jazda nim jest o wiele korzystniejsza dla zdrowia niż siedzenie w samochodzie lub w tramwaju.

Mało kto zdecyduje się jednak na slalom między rozpędzonymi samochodami lub między pieszymi na chodnikach. By każdy Poznaniak mógł bezpiecznie dojechać na rowerze na zakupy lub do pracy, potrzebne są drogi rowerowe i inne udogodnienia. Gdy udogodnienia takie powstaną, ruch rowerowy w mieście znacznie wzrośnie. Zmaleją wtedy korki, zużycie dróg, hałas i zanieczyszczenie powietrza. Miasto stanie się bardziej ciche, przyjazne dla ludzi. Nie jest to utopia. Kto nie wierzy, temu polecamy podróż do Danii, Holandii lub Niemiec.

Nasza wizja
(sformułowana podczas warsztatów w Gdańsku X.2016)

Nadrzędnym celem naszych działań jest przyjazne mieszkańcom miasto, rozwijające się w sposób zrównoważony. Codzienną komunikację rowerową widzimy jako istotny element dobrze zaplanowanego systemu transportowego, będącego jednym z filarów zrównoważonego rozwoju. Działamy na rzecz budowy spójnego systemu komunikacji rowerowej i promujemy rower w codziennych podróżach poznaniaków, chcąc współtworzyć miasto zielone, przyjazne relacjom społecznym, efektywne ekonomicznie i piękne. W naszej wizji, codzienna podróż rowerem jest wygodna i bezpieczna dla każdego, kto z roweru chce korzystać, także dla matki z dzieckiem czy osoby starszej. Bliskie są nam idee społeczeństwa obywatelskiego, w którym świadomi mieszkańcy miast zaangażowani są w tworzenie swojego najbliższego otoczenia. Chcielibyśmy, aby planowanie transportu pojmowane było w kategoriach mobilności, czyli całościowego i długofalowego spojrzenia na przemieszczanie.

Kontakt do nas

Informacje archiwalne
(w tym: o działalności stowarzyszenia w latach 1998 – 2014) znajdują się na starej stronie stowarzyszenia: www.srm.eco.pl a także w Wikipedii

Sprawozdanie merytoryczne i finansowe za 2015 rok.