Zapomniane, zabrudzone, zajęte przez bezdomnych. Boksy na rowery, które stanęły kilka lat temu przy poznańskim dworcu, od dawna są bezużyteczne. Zainteresowane osoby bałyby się zostawiać tam rowery. Czy można z tym coś zrobić?

Na problem boksów spod mostu Dworcowego uwagę zwróciła ostatnio Rada Osiedla Stare Miasto. Na swojej stronie udostępniła szereg zarzutów wobec ulicy Składowej. Mimo tego, że mogłaby być ciekawą alternatywą dla Towarowej, przemyka się nią niewiele osób. Ludziom przeszkadzają nierówne kocie łby, powykrzywiane chodniki, okropny zapach i sterty śmieci.

Cały artykuł na temat ulicy Składowej dostępny jest tutaj:
http://staremiasto.poznan.pl/home/ulica-skladowa-prosta-ale-wyboista-droga-do-dworca-pks-i-pkp-dzis-jest-wstydem-dla-poznania/

My jako Sekcja Rowerzystów Miejskich zwracamy uwagę na to, jak marnują się pierwsze publicznie dostępne boksy na rowery, które zlokalizowano pod mostem Dworcowym. Nikt z nich nie korzysta, dlatego że dojście do nich jest w ogóle nieoznakowane, zajęli je bezdomni, a obok niektórzy zrobili sobie dziką toaletę. Strach w takim miejscu zostawiać rower.

Boksy rowerowe są potrzebne w pobliżu dworca, ale należałoby je umieścić w bezpieczniejszym miejscu, chronionym i oznakowanym miejscu. Jakie byłoby dobre? Mamy kilka propozycji:

  • dworzec PKP pod schodami z obecnej hali dworcowej na plac Dworcowy lub w sąsiedztwie Dworca Zachodniego;
  • lotnisko blisko wejścia (teren bardzo dobrze monitorowany, pasażerowie często mają mały bagaż);
  • kilka boksów na dworcu Górczyn (dojazd rowerem na tramwaj z okolicznych osiedli, dworzec dla niektórych linii autobusów międzymiastowych);
  • kilka boksów na pętli Sobieskiego (dojazd rowerem na tramwaj z okolicznych osiedli, nawet Suchego Lasu);
  • opcjonalnie na Kościuszki w rejonie zjazdu na parking przy Starym Browarze i do Andersii (miejsce pracy wielu osób, które przy przesiadce na rower mogłyby chcieć dla niego dobrego zabezpieczenia w godzinach pracy).

Należy pamiętać, że boksy rowerowe najbardziej przydadzą się osobom, które chcą zostawić rowery w bezpiecznych warunkach na kilka dni lub przynajmniej kilka godzin. Optymalne są zatem lokalizacje w pobliżu centrów komunikacyjnych. Przy dobieraniu odpowiedniego miejsca warto też zadbać, by stojaki były w miejscu uczęszczanym, ale nie zaburzały estetyki otoczenia.

Może Wy macie inne propozycje lokalizacji rowerowych boksów?