Nasz edukacyjny projekt „Miejska Akademia Rowerowa” dobił do półmetka. Przeszkoliliśmy już ponad 50 osób, nawiązaliśmy kontakt z dwoma pro-rowerowymi firmami, odpowiedzieliśmy na kilkadziesiąt pytań poznańskich rowerzystów  – a to wszystko w niecały miesiąc!


O projekcie
Cieszymy się, że poznaniacy tak chętnie zgłaszają się do realizowanego przez nas projektu, którego nadrzędnym celem jest podniesienie poziomu ich wiedzy i umiejętności w poruszaniu się rowerem w ruchu drogowym. Już od kilku tygodni zaznajamiamy uczestników szkoleń z nowościami w infrastrukturze rowerowej, ale też rozwiewamy ich wątpliwości dotyczące przepisów. Staramy się zmotywować uczestników do jak najczęstszego sięgania po rower w codziennych podróżach przez miasto, jak i wyjaśnić im, jaka jest rola rowerów w zrównoważonym transporcie. Prezentujemy dobre i złe praktyki jazdy na dwóch kółkach oraz wady i zalety miejskiej infrastruktury drogowej. Zresztą uczestnicy dość sprawnie wyłapują wszelkie niejasne czy wręcz absurdalne elementy w dedykowanej rowerzystom infrastrukturze (prym wiedzie znak przed przewężeniem na ul. Kościuszki “rowerzysto przeprowadź rower 70 metrów”). Próbujemy również zachęcić mieszkańców do większej partycypacji społecznej oraz objaśniamy im, którym miejskim jednostkom, czy decydentom należy zgłaszać problemy i postulaty społeczności rowerowej.

Trener wyjaśnia, co zadziało się w ostatnim czasie wokół Placu Wolności Fot. Daniel Malecki

O uczestnikach
W zasadzie trudno jest zdefiniować profil przeciętnego uczestnika, ponieważ zgłoszenia tworzą bardzo różnorodną grupę chętnych: pojawiają się niepewni amatorzy dwóch kółek, są też nieco bardziej zaprawieni w bojach miejscy podróżnicy rowerowi, którzy w końcu mają okazję uzyskać odpowiedzi na swoje codzienne wątpliwości. Trafiają do nas także rowerzyści bardziej rekreacyjni, osoby w odzieży sportowej na rowerach trekkingowych, górskich, czy kolarzówkach. Są też jednak „Holenderki”, czy typowe rowery miejskie (własne, jak i rowery wypożyczone w ramach systemu PRM). Cieszy nas fakt, że ci najbardziej zalęknieni, bojący się jazdy w intensywnym ruchu ulicznym, już w trakcie komentowanej przejażdżki nabierają pewności siebie i w naturalny sposób wysuwają się na prowadzenie. Miłym zaskoczeniem dla nas były przejazdy, gdzie uczestnicy skupiali się przede wszystkim na pytaniach jak zachować się wobec rowerzystów kierując samochodem.

MAR mija korki Fot. Marcin Czerkawski

Wielu uczestników (szczególnie tych rzadziej odwiedzających Stare Miasto) jest zaskoczonych mnogością nowych rozwiązań infrastrukturalnych pojawiających się w centrum. Rzeczywiście większość elementów uspokojenia ruchu i udogodnień rowerowych ma niecały rok, a w najbliższych dniach kolejne ulice (głównie w rejonie CH Stary Browar) przejdą przeobrażenia. Zatem musimy trzymać rękę na pulsie, dostosowywać na bieżąco trasy przejazdu i tłumaczyć aktualną, ale i przyszłą organizację ruchu. Chętnym przesyłamy też mapki z opisem dojazdu do ich miejsca pracy/nauki. W ten sposób wspólnie rowerowo odkrywamy miasto i wynajdujemy ciekawe trasy, o których istnieniu wielu mieszkańców nawet nie wie.

Zerkając na statystyki, można powiedzieć  że  wśród osób zgłaszających się na ten moment przeważają kobiety (62%), nieznacznie więcej jest osób po 30-tce (51%), prawie 3/4 ma prawo jazdy.  Każdy z uczestników musi też przejść wstępny test z przepisów, co daje nam pewne wyobrażenie stanu wiedzy o przepisach ruchu drogowego. Już nie możemy się doczekać publikacji całościowych wyników wszystkich ankiet, które będą swego rodzaju symbolicznym obrazem poznańskiej społeczności rowerowej.

Poza naborem indywidualnych uczestników, w ramach projektu współpracujemy również z dwoma firmami z poznańskiego rynku (Cognifide, STX Next), które zachęcają swoich pracowników do udziału w szkoleniach. Pracownicy zdobywają wiedzę jak bezpiecznie dojeżdżać do miejsca pracy, a pracodawcy “zyskują” zdrowszych, ‘bardziej dotlenionych’ i mniej zestresowanych korkami pracowników.

Początek, a zarazem koniec trasy zachodniej Fot. Marcin Sowa

O możliwościach udziału

W związku z dużym zainteresowaniem najprawdopodobniej wraz z rozpoczęciem roku akademickiego nasza Akademia zamknie etap naboru uczestników.
Obecnie wciąż jeszcze przyjmujemy zgłoszenia. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, w celu zgłoszenia swojego udziału w projekcie konieczna jest rejestracja oraz wypełnienie ankiety kwalifikującej. W pierwszej kolejności prosimy o uzupełnienie formularza dostępnego online: WYPEŁNIJ WNIOSEK! Firmy, które chciałyby, aby ich pracownicy wzięli udział  w szkoleniu prosimy o zgłoszenia mailowe. Udział w szkoleniach jest bezpłatny.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu:
akademia@rowerowypoznan.pl
Tel. +48 579 059 936

Przypominamy, że w tym roku podjęliśmy się również innej inicjatywy edukacyjnej, skierowanej do najmłodszych poznaniaków. Projekt „Rowerem do Szkoły” jest w tej chwili częściowo na wakacjach, a szkolenia wracają oczywiście we wrześniu, kiedy to będziemy realizować głównie treningi w terenie, na ulicach przyszkolnych.

Projekty: Miejska Akademia Rowerowa oraz Rowerem do Szkoły są finansowane ze środków budżetowych Miasta Poznania