Z ogromną radością przyjęliśmy wiadomość o rozpoczęciu konsultacji ws. nowej drogi dla rowerów wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej aż do centrum. Nareszcie doczekaliśmy się dużego projektu zgodnego z priorytetami rowerowymi. Z niecierpliwością czekamy na jego realizację!

Rowerowa Trasa GrunwaldzkaGrunwald dotychczas był białą plamą na rowerowej mapie Poznania. Mimo że na co dzień dwa kółka wybiera tutaj wiele osób, to warunki na jedynej drodze do centrum były bardzo trudne. Do dziś nieliczni jeżdżą po jezdni, wiele osób wybiera chodniki, a inne szukają objazdów. Dzięki opublikowanemu w piątek projektowi nareszcie jest szansa to zmienić!

Projekt przewiduje powstanie trasy o długości 4 km wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej od ścisłego centrum (włączy się w drogę dla rowerów wzdłuż ulicy Roosevelta) aż na przedmieścia (do Ronda Skubiszewskiego, w rejonie którego kończą się istniejące obecnie ułatwienia dla rowerzystów).

Trasa stanowić będzie kręgosłup ruchu rowerowego w dzielnicy. Skorzystają na tym przede wszystkim mieszkańcy Grunwaldu, ale również pracownicy tutejszych zakładów pracy, uczniowie czy studenci. Ułatwi ona dojazd do terenów rekreacyjnych, na imprezy kulturalne i sportowe. Nareszcie bez obaw i legalnie będzie można wybrać się na przejażdżkę z dziećmi. Tej trasy potrzebują tysiące osób!

W projekcie przewidziano ciągłość trasy po południowej stronie ulicy. Jest to niezwykle ważne, żeby projekt był funkcjonalny i wygodny. W ramach kompromisu zrezygnowano z pełnej ciągłości po stronie północnej. Rozwiązania rowerowe pojawiają się tam w miejscach, gdzie jest więcej przestrzeni. Dodatkowo zaplanowano ułatwienia dla rowerzystów jeżdżących na Łazarz (połączenie z pasami rowerowymi na Wyspiańskiego) i Marcelin (przez ulicę Rycerską).

Wyrażamy zdecydowane poparcie dla tej koncepcji i dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację projektu osobom. Dziękujemy prezydentowi Wudarskiemu za patronat nad transportowymi zmianami w Poznaniu i odwagę w ich wdrażaniu. Dziękujemy oficerowi rowerowemu za dbanie o standardy infrastruktury i silne wsparcie wewnątrz urzędu, bez którego społeczne inicjatywy mogłyby nie przynieść efektów. Dziękujemy członkom zespołu projektowego, którym udało się znaleźć porozumienie i stworzyć dobry projekt na miarę naszych możliwości. Dziękujemy grunwaldzkim społecznikom oraz radnym, na czele z Radą Osiedla Junikowo i Arkadiuszem Borkowskim – to wskutek ich działań udało się m.in. ująć w miejskim budżecie na rok 2015 przygotowanie koncepcji. Dziękujemy ponad 6000 poznaniaków, którzy w 2014 zagłosowali na Rowerową Trasę Grunwaldzką. Od tego wszystko się zaczęło!

Prosimy równocześnie o poparcie projektu w czasie trwających konsultacji. Im więcej osób poprze teraz koncepcję, tym większa jest szansa jej szybkiej realizacji. A tego wszyscy nie możemy się doczekać!

Projekt na stronie Zarządu Dróg Miejskich >>>