W czwartek odbędzie się prawdopodobnie ostatnie spotkanie konsultacyjne w sprawie trasy rowerowej na Grunwaldzkiej. Czy urzędnicy poprawią fatalne rozwiązanie, które było krytykowane powszechnie zarówno przez rowerzystów, jak i pieszych? Mimo deklaracji ich dobrej woli można mieć w tym względzie duże obawy. Jeszcze raz potrzeba naszego głosu!

Spotkanie konsultacyjne tym razem odbędzie się w w II Liceum Ogólnokształcącym na ul. Matejki 8/10. Zaplanowano je na czwartek, 21 kwietnia, od godziny 17:00. Kluczową poruszaną kwestią będzie sporny odcinek drogi dla rowerów między ul. Wojskową a Stolarską.

Mamy ogromne obawy, że zaprezentowane zostanie znów skrytykowane wcześniej rozwiązanie mieszające ruch pieszych i rowerzystów na wąskiej przestrzeni między murami i szeroką jezdnią. Na poprzednim spotkaniu bardzo negatywnie ocenili ci, którym miałoby ono rzekomo służyć: sami rowerzyści i piesi. Dla nich nie jest ono ani bezpieczne, ani komfortowe – i w nieunikniony sposób będzie generowało wiele konfliktów.

W czasie ostatniego spotkania z wąskiego ciągu pieszo-rowerowego zadowolonych było kilku kierowców z dojeżdżającym z Plewisk radnym Bartoszem Zawieją na czele, który zapewniał, że nie dopuści do niczego więcej. Tylko że jest to propozycja, która nie wymaga od nich jakichkolwiek ustępstw czy myślenia o innych, słabszych użytkownikach drogi. Takie rozwiązanie naraża miasto na dodatkowe koszty – bo za kilka lat trzeba je będzie niestety poprawiać. Czy musimy popełniać ten błąd?

Poznań Grunwaldzka konsultacjeMieszkańcy chcą zmian!

W sprawie Grunwaldzkiej głos zabrały już setki poznaniaków – zarówno w czasie konsultacji online, poprzedniego spotkania na Łazarzu, jak i poprzez petycję poznańskich stowarzyszeń (w tym Rowerowego Poznania), którą podpisało ponad 800 osób! Grunwaldzka nie jest bezpieczna, wielu mieszkańców pokazuje, że chce zmian, eksperci im sprzyjają, a my przypominamy miejskie plany transportowe, które takie zmiany nieuchronnie zapowiadają. Politycy mają wszelkie podstawy do tego, żeby podjąć decyzję z myślą o przyszłości Poznania.

Historie mieszkańców Łazarza

Na ostatnim spotkaniu radny Zawieja i kilka osób wypowiedziało się negatywnie o trasie rowerowej, po czym wyszło. To wielka szkoda, bo nie mieli tym samym szansy usłyszeć historii mieszkańców tej części miasta. Matki z małym dzieckiem, która specjalnie się przeprowadziła na Łazarz, żeby nie musieć korzystać z samochodu i w nadziei na możliwość korzystania z roweru. Ojca, który skarżył się na zbyt ograniczoną przestrzeń dla pieszych, jeżdżącego autem, ale chcącego rozbudowy rowerowej infrastruktury. Matki obawiającej się o bezpieczeństwo dzieci jeżdżących Grunwaldzką na rowerach. Ludzi, którzy na co dzień żyją, mieszkają i pracują wokół Grunwaldzkiej – i chcą się tutaj czuć bezpiecznie i komfortowo niezależnie od wybranego środka transportu. W czasie spotkania ich głosy były jednoznaczne w kwestii oddzielenia drogi dla rowerów i chodnika, a odzew urzędników pozytywny.

piesi grunwaldzka poznańChcemy się czuć bezpiecznie

Dla rowerzystów i pieszych odpowiednia infrastruktura to nie jest tylko kwestia komfortu jak w przypadku kierowców, ale również bezpieczeństwa. To śródmiejski odcinek, gdzie już teraz jest intensywny ruch na dojściach do przystanków i tutejszych domów, sklepów i lokali. Tutaj kumulować się będzie ruch rowerowy z całej dzielnicy. To stwarza duże ryzyko konfliktów i zdarzeń na nieproporcjonalnie wąskiej przestrzeni. Pozorna korzyść dla kierowców (zachowany jeden pas, ale służący tylko do lewoskrętu) to fatalne skutki dla wszystkich pozostałych.

grunwaldzka-piesiMusimy zabierać głos

Jeśli władze miasta chcą poważnie traktować politykę transportową, wybrać bezpieczne rozwiązanie, zachęcać ludzi do jazdy na rowerze, zadbać o bezpieczeństwo pieszych – nie mogą się ugiąć pod politycznym naciskiem.

Jeśli my jako mieszkańcy chcemy przyjaznej przestrzeni wokół, chcemy czuć się bezpiecznie w Poznaniu podczas codziennych dojazdów – musimy zabierać głos.

Zachęcamy wszystkich do przyjścia jeszcze raz na spotkanie konsultacyjne!

Spotkajmy się w czwartek!