W najbliższy piątek 8 lutego przypada Dzień zimowej jazdy na rowerze do pracy. Jest to międzynarodowa akcja, której celem jest zachęcenie do codziennego poruszania się na rowerze po mieście niezależnie od pogody. Także w Poznaniu w tym dniu rowerzyści będą świętować z przymrużeniem oka, zachęcać do zmiany przyzwyczajeń komunikacyjnych oraz brać udział w międzynarodowej rywalizacji.

Do wzięcia udziału w akcji zaprasza Stowarzyszenie Rowerowy Poznań, które już kolejny rok z rzędu zachęca do pokazania, jak wygląda codzienna droga poznanianek i poznaniaków do pracy, szkoły czy na uczelnię z perspektywy roweru. Wszyscy chętni mogą w tym dniu podzielić się swoim rowerowy selfie poprzez wydarzenie na Facebooku. W tym roku widać znaczący wzrost zainteresowania rowerową akcją w Poznaniu – swój udział zadeklarowało już kilkaset osób.

Poznańscy uczestnicy Winter Bike to Work Day 2018

Międzynarodowa akcja znana jako Winter Bike to Work Day tradycyjnie odbywa się w drugi piątek lutego, czyli tym razem przypada 8 lutego 2019. Naturalnie w akcji biorą udział tylko miasta zlokalizowane na północnej półkuli – głównie z USA, Kanady oraz w Europie od Hiszpanii po Norwegię. W ramach specjalnej strony internetowej każde miasto biorące udział w akcji ma za zadanie wykazać się jak największą aktywnością, która przekłada się na pozycję w rankingu. Co ciekawe, Poznań jest na 10. miejscu wśród wszystkich miast i jest najwyżej uplasowanym miastem z Polski – Gdańsk próbuje nas gonić. Każdy uczestnik może pomóc podbić pozycję w rankingu – wystarczy, że zarejestruje miejsce swojego celu codziennej podróży na rowerze: https://winterbiketoworkday.org/commit.

Stan rankingu 6 lutego rano

Nie wiesz jak ubrać się w zimę? – Najlepiej na cebulkę. Liczbę warstw dopasuj do tempa jazdy na rowerze oraz warunków atmosferycznych. Dodatkowo względem standardowego stroju zimowego koniecznie pamiętaj, aby założyć cieplejsze skarpety, porządne rękawiczki, komin lub szalik oraz czapkę. Zadbaj także o sprawność roweru, pamiętaj o obowiązkowym oświetleniu oraz koniecznie zadbaj o zamontowanie błotników.

Co zyskujesz jeżdżąc na rowerze w zimę? Przede wszystkim hartujesz organizm, dbasz o swoją kondycję, możesz uniknąć stania w korkach oraz wymienić się uśmiechem z innymi rowerzystami których codziennie widuje się na trasie – krótko mówiąc, warto!

Kategorie: Wydarzenia