Zebraliśmy kilkanaście porad dla osób korzystających z Poznańskiego Roweru Miejskiego. Nie są to informacje dotyczące podstaw działania systemu – to wyjaśnia w wystarczający sposób operator. My podpowiadamy, jak wybierać rowery, z czego warto korzystać oraz którędy najlepiej dojechać na niektóre stacje.

Pamiętaj przy wypożyczaniu

  1. Przed zatwierdzeniem wypożyczenia sprawdź stan roweru i jego rozmiar. Oszczędzisz sobie czasu w razie usterki. Najbezpieczniej wybierać rowery przypięte elektrozamkiem. Rzadziej są z nimi problemy.
  2. Jeśli masz smartfona, zainstaluj sobie aplikację. Działa znakomicie. Przy wypożyczaniu nie będziesz nawet musieć podchodzić do terminala!
  3. Pamiętaj, że wszystkie rowery mają przerzutki. Na płaskim terenie najlepiej sprawdza się trójka. Zaskakująco często widzimy inne ustawienie.
  4. Oświetlenie roweru można sprawdzić dopiero po tym, jak się chwilę przejedzie rowerem (dynamo). Jeśli zauważysz, że w nocy nie działa, lepiej zwróć rower. Jadąc bez oświetlenia, narażasz się na niebezpieczeństwo i mandat.
  5. Nie bój się korzystać z obsługi telefonicznej – pomaga niemal za każdym razem.

Spokojnie przy zwrocie

  1. Elektrozamek jest bardzo wygodny. Jeśli po wprowadzeniu roweru do elektrozamka usłyszysz sygnał dźwiękowy, to znaczy, że wszystko poszło dobrze i nie musisz nawet nic sprawdzać na terminalu.
  2. Nie przejmuj się przepełnieniem stacji przy oddawaniu roweru. Właśnie w takich sytuacjach przydaje się zamek szyfrowy (zapięcie linkowe). Rower można przyczepić do ucha stojaka – a w razie czego do któregoś z rowerów. Nie zapomnij potem przetasować cyfr i zgłosić zwrotu!
  3. Ten sam rower po oddaniu do stacji możesz wypożyczyć ponownie dopiero po 5 minutach.
  4. Zgłaszaj usterki i problemy, które zauważysz – bez informacji od użytkowników system nie będzie działał sprawnie. Wypożyczenie możesz skomentować w aplikacji oraz na nowym terminalu. Jeśli nie masz do nich dostępu, pamiętaj o infolinii.

Konto

  1. Zastanawiasz się nad rejestracją do systemu PRM? Zrób to przez Internet. Będzie znacznie łatwiej.
  2. Konto w ramach Poznańskiego Roweru Miejskiego umożliwia skorzystanie z systemów w innych miastach, gdzie operatorem jest Nextbike Polska. M.in. w Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście czy Opolu.

W trasie

  1. Dojazd na Poznań Główny zaplanuj lepiej od strony Mostu Uniwersyteckiego.
  2. Jadąc z Placu Bernardyńskiego na 27 Grudnia, zamiast przeciskać się chodnikiem wzdłuż trasy tramwajowej, lepiej pojechać Zieloną i Strzelecką.
  3. Z centrum do stacji Głogowska/Hetmańska można spokojniej dotrzeć przez ulicę Lodową.
  4. Gdy stacja na Os. Sobieskiego będzie pusta, pamiętaj, że tuż obok na dworcu jest schowana druga.
  5. Jadąc od strony Mostu Teatralnego lub Bukowskiej w stronę stacji Grunwaldzka/Grochowska, skorzystaj z małych uliczek łączących się z Marcelińską. Na ostatnim odcinku nada się szczególnie ulica Włodkowica.

Podpowiedzi dla użytkowników Poznańskiego Roweru Miejskiego są bonusem do naszego raportu o działaniu PRM. Chcesz go przeczytać? Sprawdź TUTAJ.