“Rower to wolność. To szczęście i niezależność.” – to hasło towarzyszyło naszej akcji pomocy dzieciom i dorosłym, którzy uciekli przed wojną w Ukrainie. Nasze rowerowe inicjatywy nie były możliwe bez pomocy mieszkańców Poznania. Zapraszamy do przeczytania podsumowania akcji „Rower Ukraina”!
Zbiórki, naprawa i wydawanie rowerów
Naszym celem była zbiórka rowerów, nieużywanych już przez poznaniaków, a następnie nadanie im drugiego życia, przekazując uchodźcom z Ukrainy mieszkającym w Poznaniu, aby pomóc im w załatwianiu codziennych spraw.
Wszyscy wiemy, że rower to szybki i tani sposób na poruszanie się w mieście, możliwość lepszego poznania otoczenia, elastyczność i niezależność od rozkładów jazdy czy korków. Chcieliśmy pomóc osobom dorosłym w ich codziennych dojazdach do pracy, a dzieciom do szkoły. Rower to również wspaniały sposób na spędzenie czasu wolnego. Zapytaliśmy więc mieszkańców Poznania, czy nie zechcieliby podzielić się rowerami z tymi, którzy stracili wszystko, a obecnie przebywają w Poznaniu.
Akcja spotkała się z niesamowitym odzewem. Została też szeroko nagłośniona przez media lokalne i ogólnopolskie. Zorganizowaliśmy w sumie 6 zbiórek: 3 w kwietniu oraz po jednej w maju, czerwcu i lipcu. Rowery trafiały do nas również poza wyznaczonymi terminami. W ten sposób zebraliśmy aż 198 rowerów (rekord pojedynczej zbiórki to 52 rowery!). Następnie rowery były naprawiane przez naszych mechaników – wolontariuszy, aby sprawne jednoślady mogły sukcesywnie trafiać do osób potrzebujących.
Rowery były stopniowo wydawane osobom, które zgłaszały się do nas za pośrednictwem specjalnie utworzonego do tego celu adresu mailowego. Niesamowite było doświadczanie radości obdarowanych. Nasze spotkania przepełnione były wdzięcznością, a szczególnie wzruszająca była radość najmłodszych. To Wy, drodzy poznaniacy, uszczęśliwiliście w ten sposób aż 172 osoby!
Partnerzy akcji
W tym miejscu musimy wspomnieć o partnerach akcji i darczyńcach, a są to:
Sklep i serwis rowerowy CCR Sport Poznań, który był z nami od początku i zasponsorował zakup sporej ilości części rowerowych. Dziękujemy im za hojność i polecamy Waszej uwadze! Dzięki ich wsparciu mogliśmy postawić na nogi kilkadziesiąt rowerów. W gronie darczyńców znalazła się również firma Tiptopol, która podarowała nam zestawy naprawcze do dętek oraz łatki. Dziękujemy Miastu Poznań za przekazanie dzwonków oraz pompek rowerowych. Dziękujemy też przede wszystkim licznym osobom prywatnym, które podarowały nam rowery. Wiemy, że rozstanie z rowerem, z którym wiąże się wiele wspomnień, nie należy do najłatwiejszych. Dlatego największe brawa należą się właśnie Wam! Dziękujemy też za wszystkie lampki, pompki, dzwonki, czy zapięcia rowerowe, które do nas trafiły.
Wsparcie finansowe Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego – nowe możliwości
W maju otrzymaliśmy pozytywną decyzję o dofinansowaniu naszej akcji w ramach grantu V4UA, przyznanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Dofinansowanie zabezpieczyło dalszy zakup części rowerowych. Dzięki wsparciu finansowemu Funduszu mogliśmy oprócz zbiórek i napraw zrealizować szereg innych działań.
Warsztaty w samodzielnej naprawy rowerów
Na początku lipca zorganizowaliśmy warsztat z samodzielnej naprawy rowerów, które poprowadził Michał Kosicki ze Stowarzyszenia Akademia Myśli. 8 osób zdobyło pod jego okiem cenne umiejętności, takie jak wymiana dętek i opon, regulacja hamulców i przerzutek czy konserwacja napędu. Uczestnicy najpierw wybrali dla siebie rowery, a potem przez kilka godzin z ogromnym zaangażowaniem wykonywali wszystkie naprawy pod okiem prowadzącego.
Przejazdy szkoleniowe
Na przełomie lipca i sierpnia zorganizowaliśmy 4 przejazdy szkoleniowe, które poprowadził nasz wolontariusz, Paweł Mleczak. W przejazdach uczestniczyło w sumie 16 osób, które podczas dwugodzinnych przejazdów w kilkuosobowych grupach, poznały m.in. rodzaje infrastruktury rowerowej, zasady bezpiecznego poruszania się rowerem oraz ciekawe miejsca. Uczestnicy mogli również zasięgnąć porady na temat bezpiecznych tras rowerowych, np. z domu do pracy. Bardzo cieszymy się, że realizacja tego zadania była możliwa, ponieważ działania edukacyjne są jedną z głównych misji naszego Stowarzyszenia.
„Rzeka Rowerów” – wielki przejazd rowerowy i piknik rodzinny
Zwieńczeniem naszych działań był wielki przejazd rowerowy i piknik rodzinny “Rzeka Rowerów”, który odbył się 14 sierpnia. Było to wydarzenia zamykające projekt, będące jednocześnie podziękowaniem poznaniakom za ich hojność oraz okazją do integracji społeczności polskiej i ukraińskiej.
Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10:30 na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania, gdzie można było udekorować swój rower balonami oraz wykonać samodzielnie dekoracje z kolorowych wstążek i bibuły. Chętni brali udział w spacerach z przewodniczką, która opowiadała o historii placu Kolegiackiego.
Tuż po godzinie 12 wyruszył wielki przejazd rowerowy ulicami miasta, aby dotrzeć do Bramy Poznania, gdzie w godzinach 13 – 17 odbył się rodzinny piknik.
Na uczestników czekał tam szereg atrakcji: konkurs na najlepiej przystrojony rower, strefa gastro, stoiska z rękodziełem, przedstawienie oraz strefa animacji dla dzieci, znakowanie rowerów przez policję, czy wystawa zdjęć poświęcona historii Rowerowego Poznania. Zwieńczeniem imprezy był koncert pochodzącego ze Lwowa duetu Nata & Evgeny.
Spotkanie “Rzeka Rowerów” mogło odbyć się dzięki współpracy Stowarzyszenia z Poznańskim Centrum Dziedzictwa, które udostępniło nam przestrzeń oraz niezbędne wyposażenie. Bardzo dziękujemy za zaufanie, współfinansowanie i pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia oraz ufundowanie nagród w konkursie na rowerowe dekoracje!
Więcej zdjęcia można znaleźć w naszej galerii na Facebooku.
Wolontariusze zaangażowani w projekt
Na zakończenie, podziękowania należą się grupie wolontariuszy (członków i sympatyków Stowarzyszenia), którzy w ciągu ostatniego półrocza poświęcili wiele godzin swojego wolnego czasu, aby to wszystko mogło się odbyć: Oleh, Weronika, Roman, Bartosz, Mateusz, Andrzej, Paweł, Marta, Olga, Denis, Mariana, Natalia, Andrzej, Tadeusz, Daniel, Jan, Bogna, Agata, Michał, Agnieszka, Adam, Karol, Marek.
Rower Ukraina w liczbach:
- 6 zbiórek
- 198 zebranych rowerów
- 172 wydane rowery
- 26 rowerów przeznaczonych na części zamienne
- 23 osoby zaangażowane w realizację projektu
- 1 warsztat z naprawy rowerów
- 4 przejazdy szkoleniowe
- Wielki przejazd rowerowy i piknik rodzinny “Rzeka Rowerów”, w którym uczestniczyło około 300 osób