Rok 2015 to dla Sekcji Rowerzystów Miejskich rok dużych zmian. Stowarzyszenie zaczęło się przekształcać i rozbudowywać. Angażowaliśmy się w miejskie projekty, przygotowywaliśmy własne raporty i organizowaliśmy różne akcje. Oto podsumowanie najważniejszych wydarzeń roku 2015 w SRM.

2015 - rowerowe podsumowanie poznańReorganizacja Stowarzyszenia

Rok 2015 był czasem dużych zmian wewnętrznych w Sekcji Rowerzystów Miejskich. W czerwcu wyłoniliśmy nowy, siedmioosobowy Zarząd. Przez kolejne miesiące wraz z najbardziej aktywnymi osobami pracowaliśmy nad wspólną wizją Stowarzyszenia i jego roli w mieście. Dostrzegamy, że zmieniające się wokół warunki muszą wpłynąć również na naszą pracę i więcej uwagi możemy nareszcie poświęcić tworzeniu rowerowej społeczności i edukacji transportowej.
Pracując nad nową strategią, uczestniczyliśmy w warsztatach w Poznaniu, a także w wyjazdowym szkoleniu we Wrocławiu, zorganizowanym wspólnie z przedstawicielami Akcji Miasto i Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej. Efektem wielu spotkań jest wyłonienie nowych, wyspecjalizowanyc grup roboczych, w których działają osoby interesujące się infrastrukturą, edukacją, organizowaniem wydarzeń i promocją.

Zobacz też: Rowerowy Poznań we Wrocławiu

P1220236Raport na temat polityki rowerowej Poznania

We wrześniu opublikowaliśmy Społeczny raport na temat polityki rowerowej Miasta Poznania oraz zorganizowaliśmy konferencję poaudytową. Raport zawiera przygotowywaną przez kilka miesięcy analizę miejskich dokumentów, finansów, statystyk oraz podsumowanie sytuacji na 160 km poznańskich tras rowerowych. Na konferencji pojawili się prezydenci Jaśkowiak i Wudarski, urzędnicy i politycy.

Przeczytaj: Społeczny raport na polityki rowerowej Miasta Poznania

IMG_2329 Raport na temat rowerów miejskich w Poznaniu

W sierpniu przygotowaliśmy inny raport – poświęcony rozbudowanemu w tamtym czasie systemowi Poznańskiego Roweru Miejskiego. Przeprowadziliśmy przy tej okazji pełen audyt stacji oraz działania systemu. Pod koniec roku zostaliśmy włączeni do udziału w spotkaniach poświęconych rozbudowie PRM.

Przeczytaj: Poznański Rower Miejski. Czy można by chcieć więcej? Raport 2015

Poznański Rower MiejskiRajdy rowerowe

W 2015 roku zorganizowaliśmy cztery rajdy:

  • na początku roku Pętlę Lusowo
  • w kwietniu rajd do Bętlewa
  • we wrześniu II Setkę Rowerzystów Miejskich
  • miesiąc później Rowerową Październikową Pętlę

Uczestniczyliśmy ponadto w maju w rajdzie gwiaździstym do sanatorium górskiego w Ludwikowie k. Mosiny.

setkaSRMLusowskieRowerowe Powitanie Wiosny

W marcu zorganizowaliśmy tradycyjne Rowerowe Powitanie Wiosny. Spod Starego Marycha przejechaliśmy na Most Jordana, by tam utopić symboliczną rowerową marzannę. Spędziliśmy też miło czas na pikniku na Śródce.

Rowerowe Powitanie WiosnyTweed Ride

Z okazji Święta Cyklicznego po raz pierwszy w Poznaniu odbył się Tweed Ride. Stylowy przejazd w przedwojennych kreacjach zakończył się piknikiem i swingującą potańcówką w Parku Wodziczki.

Tweed Ride PoznańDzień bez samochodu

Jak co roku obchodziliśmy „Dzień bez samochodu” – tym razem pod hasłem „Zgub 2 kółka – wybierz rower”. W ramach akcji najpierw pod Starym Marychem doradzaliśmy poznaniakom, jak mogą przesiąść się na rower, a później wspólnie przejechaliśmy do Parku Kasprowicza. Tam miło spędziliśmy czas na pikniku w ogrodzie Kolektywu Kąpielisko, który nas do siebie zaprosił. Wieczorem w Nowej Czytelni otwartą prelekcję na temat rowerowych zmian we Francji wygłosił Olivier Schneider – prezes Francuskiej Federacji Cyklistów.

Rowerowy PiknikRowerowa Szkoła

W ramach projektu przeprowadziliśmy ponad 50 zajęć oraz rowerowy audyt 13 szkół na terenie Poznania i Swarzędza. Wraz z Wrocławską Inicjatywą Rowerową i Centrum Kultury Zamek zorganizowaliśmy ponadto konferencję dotyczącą wyzwań edukacyjnych w zakresie zrównoważonego transportu i bezpieczeństwa rowerzystów.

Nowa rowerowa mapa Poznania

Dzięki współpracy z Wami powstała nowa, interaktywna mapa rowerowa, dostępna za darmo na naszej stronie.

Sprawdź: Rowerowa Mapa Poznania

Patrole rowerowe

Latem braliśmy w rowerowych patrolach infrastruktury miejskiej wraz z radnymi osiedlowymi i aktywnymi osobami ze Starego Miasta i Wildy. Efektem patroli były wspólnie przygotowane listy niezbędnych zmian w infrastrukturze.

W ramach miejskiego audytu pomagaliśmy również w organizacji objazdu po infrastrukturze rowerowej Poznania wraz z prezydentem Wudarskim i urzędnikami.

patrol rowerowy poznań wildaGrupa infrastrukturalna

To nasza grupa do zadań specjalnych. Jej członkowie specjalizują się w projektach infrastrukturalnych i na bieżąco biorą udział w miejskich konsultacjach, oceniają projekty, przygotowują własne rozwiązania. Grupa działa od lipca.

Aktywność w sieci

Szczególnie aktywnie działamy na Facebooku. Zbliżyliśmy się do magicznej granicy 10 tysięcy fanów. Średnio dziennie w skali całego roku docieraliśmy do ponad 5000 osób. W rekordowym dniu dotarliśmy do ponad 33 tysięcy.

Regularnie aktualizujemy również naszą stronę internetową www.rowerowypoznan.pl, na której informujemy o naszych najważniejszych działaniach.

Czy już nas obserwujesz na Facebooku? Fanpage Rowerowy Poznań

Pozostałe działania

Przez cały rok braliśmy udział w wielu spotkaniach, debatach. Spotykaliśmy się ze zwykłymi mieszkańcami, aktywistami i politykami. Regularnie zabieraliśmy głos w mediach, starając wyjaśnić rowerowe postulaty i podzielić wizją przyjaznej do życia miejskiej przestrzeni. Zachęcaliśmy poznaniaków do przesiadki na rower, opowiadania o własnych doświadczeniach, zgłaszania problemów czy głosowania w budżecie obywatelskim (duży sukces rowerowych projektów!).

infrastruktura rowerowa jesień

Dziękujemy Wam za ten rok. Mamy nadzieję, że nie zawiedliśmy Waszych oczekiwań, a w roku 2016 osiągniemy jeszcze więcej!

 

Jak Ty możesz nas wesprzeć?

  • Dołącz do nas! Możesz robić to, co lubisz, współpracować ze świetnymi ludźmi i wspierać rozwój swojego miasta!
  • Na co dzień dawaj dobry przykład na drodze, bądź wyrozumiały i pomagaj innym, niezależnie od tego, czy wybierasz rower, samochód czy poruszasz się pieszo.
  • Bierz udział w miejskich konsultacjach. Głos samej organizacji rowerowej nie wystarczy. Nasze opinie i wskazówki dotyczące najważniejszych kwestii publikujemy u nas na stronie.

 

Przeczytaj też podsumowanie wydarzeń w mieście: Co rowerowego działo się w 2015 roku w Poznaniu?