Poznań przywitał jesień z klasą. Nawiązując do brytyjskiej tradycji i kontynuując poznańską, po raz siódmy ulicami miasta przejechał korowód rowerzystów. Zdecydowanie niecodziennych, bo wystrojonych w tweedowe marynarki, piękne suknie i spódnice, kapelusze, kaszkiety, muszki i apaszki. A wszystko to w klasycznym wzorze kratki lub jodełki, po o odcienie czerni, granatów, zieleni, żółci i brązów. Nie zapomnijmy jednak o drugiej połowie każdego rowerzysty jakim jest rower. Tego dnia niosły nas głównie stylowe rowery miejskie typu holenderskiego, ale również różnobarwne „szosy”, cruisery, czy cargo.

Skąd Tweed Ride?

W Londynie tzw. Tweed Run to odbywający się od 2009 roku bardzo popularny przejazd grupowy rowerzystów przebranych w tradycyjne, brytyjskie stroje kolarskie w stylu retro.  Co ciekawe, z początku uczestnikami byli tylko użytkownicy rowerów typu „single speed” i tzw. ostrokołowcy. Inspiracją dla wydarzenia był nieistniejący już Tweed Cycling Club Jacka Thurstona i przejażdżki w stylu vintage, odbywające się w północnej Anglii w latach 90. XX wieku. Z czasem wydarzenie zrzeszało coraz szersze grono, liczące corocznie nawet do 1000 uczestników!

Jak było tym razem?

Przyznajmy, poznańskie realia są nieco skromniejsze, ale niosący się dźwięk około czterdziestu dzwonków rowerowych na raz… robił wrażenie i dał poczucie wspólnoty! Tego dnia wywołaliśmy nie jeden a dziesiątki szerokich uśmiechów na twarzach przechodniów i kierowców, a także życzliwe machanie i oklaski. Mimo sporadycznego deszczu, świetna atmosfera niosła nas przez 6 kilometrów z Młodzieżowego Domu Kultury na Łęgach Dębińskich do Bałtyku w centrum miasta.

Jak przebiegał finał?

W industrialnej przestrzeni Concordii uczestnicy pozowali do zdjęć i podziwiali mini-galerię tych, które powstały podczas poprzednich edycji wydarzenia. Przy dobrej kawie i DJ-skiej oprawie muzycznej odbył się konkurs na najlepszy tweedowy outfit dnia. Wybór nie należał do najprostszych. Jury wybrało i nagrodziło najciekawsze stylizacje nagrodami ufundowanymi przez Partnerów wydarzenia: Rowery Stylowe, Miler Menswear, kawiarnia Radość.

Do zobaczenia we wrześniu 2022! 

To już pewne, Tweed Ride na stałe zagościł w kalendarzu miejskich eventów. Serdecznie dziękujemy uczestnikom, jurorom oraz partnerom, a także wszystkim wspierającym Stowarzyszenie Rowerowy Poznań – to dzięki Wam możemy wspólnie celebrować  rowerowe chwile. Zapraszamy do śledzenia profilu Tweed Ride Poznań na Facebooku oraz udziału w kolejnej edycji!

Zobacz relację wydarzenia w mediach:

Radio Poznań

Teleexpres

lepszyPOZNAN.pl

lifestylepoznan.pl

Tekst: Hanna Nowak

Zdjęcia: Dawid Majewski