Tradycyjnie, jak co roku, Sekcja Rowerzystów Miejskich – Rowerowy Poznań wraz z Harcerskim Kręgiem Miłośników Fortyfikacji i Eksploracji w Poznaniu, Sekcją Forteczną – Fort 4a ( Fort 4a – Waldersee II ) współpracujące w ramach Porozumienia dla Twierdzy Poznań, odbyły wspólną rowerową zimową wyprawę szlakiem umocnień Twierdzy Poznań.

W sobotę 10 stycznia br., pomimo niekorzystnej pogody (było deszczowo i wietrznie) dwunastu nieustraszonych i najbardziej wytrwałych rowerzystów, na czele z przewodniczącym Porozumienia dla Twierdzy Poznań – Konradem Dąbrowskim wyruszyło o godz. 10:30 spod Hotelu Meridian w Parku Sołackim w kierunku Starego Miasta, by poznać jedną z tajemnic przedwojennego Poznania. Trasę rajdu wytyczały dawne szlaki komunikacyjne twierdzy poligonalnej rozciągającej się wzdłuż ścisłego centrum miasta. Budowę tych umocnień obronnych rozpoczęła armia pruska jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku.

Rajd wiódł przez południowo-wschodnią część Poznania – Al. Wielkopolskimi i ul. Noskowskiego w stronę ulicy św. Marcin. Rowerzyści przejechali przez park Marcinkowskiego, a następnie park Drwęskich, zatrzymując się w nich na chwilę, aby poznać historię tych miejsc przedstawioną przez Konrada. Ulicą Królowej Jadwigi rowerzyści dotarli do Warty, wzdłuż której kontynuowali drogę. Przy ul. Hetmańskiej przez rondo Starołęka i os. Żegrze dotarli wkrótce do ul. Unii Lubelskiej, po czym ul. Gołężycką dojechali do punktu docelowego rajdu – Fortu 1a.

Na miejscu, tradycyjnie, czekali na rowerzystów przedstawiciele Sekcji Fortecznej z ciepłą herbatą i poczęstunkiem. Po rozgrzaniu się herbatką i chwili odpoczynku, Konrad poprowadził rowerzystów podziemnymi korytarzami fortu zwracając uwagę na wysoko wyspecjalizowane rozwiązania planistyczne i techniczne tych umocnień.

Po zwiedzeniu fortu i złożeniu gorących podziękowań na ręce Konrada za poprowadzenie rajdu i przekazanie niezwykle interesujących informacji o poznańskich fortyfikacjach, ok. godz. 14:00, rajd został rozwiązany.

Konrad, w imieniu Porozumienia dla Twierdzy Poznań, zaprosił z kolei wszystkich zainteresowanych na Dni Twierdzy Poznań, które już po raz trzeci odbędą się w Poznaniu, na początku sierpnia br.

Kategorie: Aktualności