Wciąż możemy słyszeć, że rowery najlepiej nadają się do lasu, a drogi dla rowerów to fanaberie równie potrzebne jak tory saneczkarskie. Takie głosy już jednak coraz mniej osób traktuje poważnie. Rowery wrastają w poznański krajobraz. Dla coraz większej liczby mieszkańców rower staje się niczym więcej niż… siedmiomilowymi butami. Stowarzyszenie „Sekcja Rowerzystów Miejskich” ponad 20 lat poświęciło promocji tego środka transportu w ruchu miejskim. Ogromnie zmienił się w tym czasie Poznań. Zmieniła się nasza rola. Zmieniliśmy się my.
Sekcja Rowerzystów Miejskich przekształca się w Rowerowy Poznań
1 marca 2016 r. członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Ekologicznej Komunikacji „Sekcja Rowerzystów Miejskich” zadecydowali o zmianie nazwy organizacji na Stowarzyszenie Rowerowy Poznań – „Sekcja Rowerzystów Miejskich”. Można przy tym stosować skrótową nazwę Rowerowy Poznań. Dla naszych sympatyków nie jest to duże zaskoczenie. Markę Rowerowego Poznania rozwijaliśmy od kilku lat. W tym roku nasz facebookowy fanpage pod tą nazwą przekroczył 10 tysięcy fanów, a również strona www.rowerowypoznan.pl odnotowuje tysiące odwiedzin. Zmiana nazwy całej organizacji ma wymiar symboliczny, ale doskonale odzwierciedla to, co zaszło w niej w ostatnim czasie.
Czym jest dla nas Rowerowy Poznań?
Rowerowy Poznań to odpowiedź na zmieniającą się rolę Stowarzyszenia w Poznaniu. Już nie musimy skupiać się na walce z urzędnikami, znaleźliśmy w mieście partnera, nasz głos zaczął docierać do ludzi, którzy nie traktują roweru ideologicznie – a jak super buty albo fajny, zdrowy styl życia. To ogromnie ważne, bo właśnie dzięki takim postawom ruch rowerowy może się rozwijać. W nowym zespole zbudowanym w ciągu ostatniego roku chcemy tworzyć przestrzeń dla rowerowej społeczności, prowadzić działania edukacyjne, pracować nad promocją rowerów w mieście i dbać o jakość nowej infrastruktury.
Co dla nas znaczy Sekcja Rowerzystów Miejskich?
To ponad 20 lat tradycji, starań o dostrzeżenie rowerzystów jako części miasta, to tysiące pism do urzędów, to wiele działań zmieniających świadomość poznaniaków, które doprowadziły nas do tego miejsca, w którym dzisiaj się znaleźliśmy. Szanujemy ten dorobek i będziemy o niego dbać. Chcemy wyeksponować te różne osiągnięcia, działania z dawnych lat, chcemy uwiecznić ten dorobek.
Więcej informacji już od poniedziałku
O naszej nowej wizji i planach na najbliższy czas będziemy opowiadać już od poniedziałku. Media zapraszamy na konferencję prasową, a naszych fanów – do śledzenia informacji na Facebooku, Twitterze i stronie internetowej! Z dziennikarzami spotkamy się w coworkingu Grobla 7, przyjaznej przestrzeni do pracy i eventów. Dziękujemy za gościnę i zapraszamy!
fot. Agnieszka Guźniczak-Beim