Studia, Poznań, nowe miasto i nowe nawyki komunikacyjne. A zatem może warto postawić na rower?

Z myślą o Tobie – Studencie, Studentko – przygotowaliśmy kilka rowerowych wskazówek, które pomogą sprawnie i bezpiecznie poruszać po Poznaniu.

Rowerowa mapa Poznania, czyli gdzie są drogi rowerowe w Poznaniu

Jak wyznaczyć trasę rowerową z punktu A do punkt B – np. z domu na uczelnię? – Pewnie całkiem sporo osób spojrzy do Google Maps i szybko dojdzie do wniosku, że nadal nie wie czy będzie jechać drogą dla rowerów czy po ulicy.

Dlatego znacznie pewniej jest skorzystać z miejskiej mapy infrastruktury rowerowej – oto przydatne linki:

A co jeśli nie mam roweru? Wsiądź na Poznański Rower Miejski!

W Poznaniu każdy może być rowerzystą, niezależnie od tego czy jest się w posiadaniu roweru. Wystarczy skorzystać z Poznańskiego Roweru Miejskiego (PRM).

W Poznaniu system rowerów miejskich składa się ze 113 stacji, na których znajduje się łącznie 1227 rowerów  (stan: październik 2018). Aby zacząć swoją przygodę z PRM, wystarczy wejść na stronę http://poznanskirower.pl, założyć konto i wpłacić niewielką kwotę depozytu.

Dalej sytuacja jest już dziecinnie prosta: włączasz aplikację (pobierz: Google Play, App Store), sprawdzasz gdzie znajduje się najbliższa stacja, upewniasz się że rowery są dostępne na stacji, wypożyczasz i jedziesz!

Pamiętaj, że każde pierwsze 20 minut jazdy jest za darmo, a dla posiadaczy biletu okresowego jest to nawet 30 darmowych minut (patrz cennik). Wskazówka: większość codziennych podróży poznaniaków mieści się w darmowym limicie – oddają rower na stacji i wypożyczają kolejny, jeśli muszą jechać dalej – więc jak na oszczędnego poznaniaka przystało, nie bądź gorszy!

Nie w każdym parku można jeździć rowerem

Konieczność jazdy zgodnej z przepisami po drogach publicznych to żadna tajemnica – jeśli przejeżdżasz rowerem po przejściu dla pieszych, czy co gorsza jedziesz po chodniku, to musisz liczyć się groźbą otrzymania mandatu.

Natomiast zaskoczeniem może być informacja, że niektóre parki i zieleńce w Poznaniu nie dopuszczają możliwości jazdy na rowerze. Każdy park ma swój regulamin, z którym warto zapoznać się na wjeździe. Dla przykładu, jeśli jedziesz przez Park Sołacki na Uniwersytet Przyrodniczy, to możesz poruszać się jedynie oznaczonymi ścieżkami – w przeciwnym wypadku jazda parkowymi alejkami dla wielu rowerzystów kończy się mandatem.

Warto wiedzieć, że Poznaniu zarówno straż miejska jak i policja posiada funkcjonariuszy, którzy poruszają się na rowerach i przywiązują szczególną uwagę do kontroli ruchu rowerowego.

Rower w poznańskiej komunikacji miejskiej

Jeśli masz pecha i akurat zepsuł się Tobie rower na drugim końcu miasta, to z pewnością zechcesz znaleźć sposób na szybki transport roweru do miejsca zamieszkania. Tutaj z pomocą może przyjść komunikacja miejska, jednak musisz liczyć się z kilkoma ograniczeniami.

Zgodnie z regulaminem Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu, rower można przewozić tylko w odpowiednio oznakowanych pojazdach (zarówno autobusach jak i tramwajach), w wyznaczonym miejscu pojazdu i należy zadbać o zabezpieczenie roweru podczas jazdy za pomocą dostępnych mocowań (zazwyczaj są to paski, którymi przypina się rower do poręczy).

Pamiętaj, że w momencie, gdy do pojazdu wsiądzie osoba na wózku inwalidzkim lub rodzic z wózkiem dziecięcym, to rowerzysta jest zobowiązany do ustąpienia miejsca, a co za tym idzie, jest zmuszony opuścić pojazd.

Minimalizuj ryzyko kradzieży

Podczas parkowania roweru na ulicy czy pod uczelnią, pamiętaj aby przypiąć rower do stojaka rowerowego za pomocą solidnego zapięcia rowerowego. Im masywniejsze zabezpieczenie, tym większe prawdopodobieństwo, że złodziej nie zbliży się do Twojego roweru.

Druga istotna kwestia: oznacz swój rower na policji! – Komenda Miejska Policji w Poznaniu już od kilku lat prowadzi rejestr rowerów i w dyskretny sposób znakuje rowery. Wystarczy wejść na stronę internetową policji, aby sprawdzić kiedy możesz podjechać z rowerem na najbliższą komendę w celu dokonania niezbędnych formalności.

Dołącz do rowerowej społeczności Poznania!

Masz jeszcze jakieś pytania? Zastanawiasz się nadal nad wyborem optymalnej trasy dojazdu z domu lub akademika na uczelnię? – Śmiało pytaj na Facebooku w grupie ROWEROWY POZNAŃ – FORUM MIEJSKIE.

Studencie, Studentko, witaj w rowerowym Poznaniu!


Projekt Miejska Akademia Rowerowa finansowany ze środków Urzędu Miasta Poznania