Co może być lepsze od jazdy na rowerze? Podzielenie się tą przyjemnością z kimś innym!

W latach 2018-2019 realizowaliśmy projekt „Rowerzyści dla Seniorów”.

Nawiązaliśmy współpracę z poznańskim Domem Pomocy Społecznej na Ugorach, który jest zarazem domem dla ponad setki seniorów, starszych poznaniaków. Chcieliśmy podzielić się z nimi naszą pasją i dać im możliwość doświadczenia na nowo Poznania w sposób, na jaki nie mogliby sobie pozwolić. Chcieliśmy pokazać, jak kwitnie zieleń na Cytadeli, jak ożywają brzegi Warty, jak zmienia się centrum i osiedla, z którymi seniorzy byli przez lata związani.

Dzięki wsparciu Inkubatora WINS udało nam się pozyskać w 2018 r. specjalną rikszę z wygodną kanapą z przodu dla seniorów i małym wspomaganiem elektrycznym dla prowadzących z tyłu. W projekt zaangażowała się grupa wolontariuszy i wolontariuszek, aktywnych osób, które uwielbiają jazdę na rowerze i zechciały zaangażować w ważną społecznie inicjatywę, podzielić się swoim czasem z innymi.

W 2019 r. projekt realizowaliśmy społecznie bez zewnętrznego wsparcia. W 2020 r. ze względu na obostrzenia zdrowotne nie było możliwości kontynuacji inicjatywy.

 

Inspiracja

Świetny pomysł, prawda? Cóż, niestety nie jest nasz. Zainspirowaliśmy się inicjatywą „Cycling Without Age”, która narodziła się w 2012 roku w Danii, a obecnie realizowana jest w 39 krajach na całym świecie. Charakterystycznych rikszy jest już niemal 5000 (stan w 2023 r.)! Mamy nadzieję, że projekt przyjmie się również w Polsce!

Riksza w projekcie

Nasza riksza, specjalnie dostosowana do potrzeb seniorów, została zaprojektowana i zrealizowana w Wielkopolsce przez firmę FlexiCargoBike. Nie ma możliwości wypożyczenia rikszy. Rikszą poruszać się mogą wyłącznie przeszkolone osoby po starannie dobranych trasach.

 

Uruchom projekt w swoim mieście

Spodobała Ci się inicjatywa „Rowerzyści dla Seniorów”, ale nie mieszkasz w Poznaniu? Możesz uruchomić taki projekt w swoim mieście!

Sprawdź, co jest potrzebne, żeby uruchomić projekt >>

 

Inkubator WINS

Inicjatywę „Rowerzyści dla Seniorów” mogliśmy uruchomić w 2018 r. dzięki grantowi z Inkubatora WINS, prowadzonego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu w partnerstwie z Urzędem Miasta Poznania i Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.