„Fale Grunwaldu” – tak nazwaliśmy nową nawierzchnię na drodze rowerowej na ul. Grunwaldzkiej. Na dwóch odcinkach jest ona tak nierówno położona, że odczuwalny jest efekt „fali”. Oprócz obserwacji i testowych przejazdów, otrzymaliśmy sygnały od rowerzystów zaniepokojonych jakością Rowerowej Trasy Grunwaldzkiej. Na tej podstawie wystąpiliśmy do Poznańskich Inwestycji Miejskich o podjęcie działań naprawczych. Do dnia publikacji tego wpisu nie otrzymaliśmy odpowiedzi z PIM, więc czujemy się w obowiązku podzielić z opinią publiczną obawami co do złej jakości nawierzchni drogi dla rowerów.

Obejrzyj film i przeczytaj szczegóły poniżej.

 

(film w wersji YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=vm3Ir5y4AsQ)

Dokumentacja fotograficzna wadliwej nawierzchni drogi dla rowerów na ul. Grunwaldzkiej:

  • odcinek od ul. Obozowej do ul. Promienistej


  • odcinek na wysokości Parku Manitiusa

Rowerowa Trasa Grunwaldzka jest niezwykle ważną inwestycją dla mieszkańców zachodniej części Poznania, która jest ujęta w Programie Rowerowym Miasta Poznania jako część trasy „Radial R3”. Szacuje się, że cały zachodni odcinek R3, kończący się przy granicy miasta, będzie w zasięgu około 100 tysięcy mieszkańców, którzy będą mogli wybrać rower jako środek transportu do centrum miasta.

Budowa drogi dla rowerów rozpoczęła się po wielu latach przygotowań i zawartych kompromisów. Jazda jezdnią ulicy Grunwaldzkiej jest mało komfortowa i dla wielu postrzegana jako bardzo niebezpieczna. Dlatego jako Stowarzyszenie Rowerowy Poznań regularnie przypominaliśmy włodarzom miasta o konieczności budowy infrastruktury rowerowej na ulicy Grunwaldzkiej.

Bardzo cieszymy się z rozpoczęcia I etapu budowy Rowerowej Trasy Grunwaldzkiej (od ul. Roosevelta do ul. Słonecznej) i regularnie relacjonujemy postępy budowy. Jednak nasz entuzjazm nie oznacza przymykania oczu na popełniane błędy – pisaliśmy już m.in. o słupie oświetlenia, który wyrósł na środku drogi rowerowej. Z kolei pod koniec czerwca na odcinku od ronda Jana Nowaka-Jeziorańskiego do ul. Promienistej ułożono felerną nawierzchnię, która przypomina „fale”. Na wysokości Parku Manitiusa problem szczególnie jest wyczuwalny po północnej stronie drogi dla rowerów (czyli od strony jezdni), a na odcinku od ul. Obozowej do ul. Promienistej efekt „fali” odczuwa się na całej szerokości drogi dla rowerów.

Jazda „falującą” drogą dla rowerów jest niewygodna i taka nawierzchnia jest narażona na znacznie szybsze zużycie pod wpływem warunków atmosferycznych. Dlatego 1 sierpnia 2019 wysłaliśmy pismo do spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie wyrażające oczekiwanie, że wyegzekwuje od wykonawcy drogi dla rowerów na ul. Grunwaldzkiej poprawę nawierzchni.


AKTUALIZACJA (godz. 13:00): Chociaż biuro Poznańskich Inwestycji Miejskich jest nieczynne w dniu 16 sierpnia, to po publikacji powyższego artykułu, otrzymaliśmy od Zarządu PIM zapewnienie, że znają sprawę, nawierzchnia nie została odebrana i w przyszłym tygodniu otrzymamy informację, jakie działania zostaną podjęte.