W ramach projektu współfinansowanego przez Miasto Poznań w ostatnich miesiącach nasze stowarzyszenie odwiedzało poznańskie szkoły, by porozmawiać o rowerach. Projekt zakończył się w połowie grudnia.
Głównie z uczniami podstawówek dyskutowaliśmy, jakie są wady i zalety poruszania się rowerem po mieście, porównywaliśmy czas i koszty przemieszczania się różnymi środkami transportu, zastanawialiśmy się, co tworzy miasta przyjazne rowerom i jakie są znane przykłady takich miast. Dużą część lekcji poświęcaliśmy również bezpieczeństwu ruchu drogowego i kulturze jazdy. Pod koniec każdych zajęć był organizowany quiz, gdzie najbardziej uważni uczniowie mogli wygrać nagrody (profesjonalne zapięcia i światełka rowerowe).
Projekt był również dedykowany nauczycielom, z którymi omawialiśmy dobre i złe praktyki istniejącej infrastruktury rowerowej w Poznaniu. Próbowaliśmy też zdefiniować na przykładzie innych polskich, czy europejskich miast pojęcie zrównoważonego transportu. Przyjrzeliśmy się też mniej oczywistym korzyściom rozwoju ruchu rowerowego w miastach (aspekt ekonomiczny: wspierania handlu i usług, przewidywalność podróży, elastyczna trasa; aspekt zdrowotny: lepsze samopoczucie, mniej stresu).
Celem projektu było promocja idei zrównoważonego transportu, uświadamiania skutków społecznych wyboru różnych rodzajów środków lokomocji (ze szczególnym uwzględnieniem roweru), jak również promocja aktywnej mobilności i zdrowego trybu życia.
Więcej zdjęć możecie znaleźć na stronie SP79 lub na stronie SP77.