Popłyń z nami w kolorowej rowerowej paradzie! W niedzielę 30 lipca 2023 przejedziemy przez centrum Poznania, dalej Wartostradą i dotrzemy nad brzeg Cybiny pod Bramę Poznania na rodzinny piknik z mnóstwem atrakcji!

Przygotowaliśmy program wydarzeń na cały dzień dla osób o różnych zainteresowaniach, w każdym wieku! Rodzinny przejazd rowerowy rusza z dziedzińca między budynkami Bałtyk i Concordia Design. Trasa będzie liczyć ok. 6 km. Po przejeździe w ramach pikniku rodzinnego w Bramie Poznania zaoferujemy atrakcje dla dzieci!

Tegoroczna edycja Rzeki Rowerów jest objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Poznania – pana Jacka Jaśkowiaka.

Najważniejsze punkty dnia:
10:30-12:00 – Rowerowy poranek z Concordia Design: prelekcje, warsztaty strojenia rowerów, przygotowania do przejazdu rowerowego w Concordia Design i na sąsiadującym placu
12:00 – WIELKI PRZEJAZD ROWEROWY: startujemy z placu między budynkami Bałtyk i Concordia Design w kierunku Wartostrady i na Śródkę
13:00-16:00 – Rodzinny piknik rowerowy z Bramą Poznania: gastronomia, animacje dla dzieci i znakowanie rowerów przez policję na terenie wokół Bramy Poznania

Rzeka Rowerów – trasa przejazdu

Zapraszamy małych i dużych na wielki, rodzinny przejazd rowerowy! Ruszamy w niedzielę 30 lipca 2023 o godz. 12:00 z placu między budynkami Concordia Design i Bałtyku. Wspólnie w barwnym korowodzie jedziemy przez miasto na piknik pod Bramę Poznania. Trasa liczy ok. 6 km i jest dostosowana nawet do umiejętności dzieci. Przejazd będzie zabezpieczony przez policję.

Rzeka Rowerów 2023 - mapa z trasą przejazdu

Dokładna trasa przejazdu: plac między Concordia Design i Bałtykiem – Zwierzyniecka – rondo Kaponiera (objazd dookoła ronda) – Roosevelta – Most Dworcowy – Matyi – Królowej Jadwigi – Most Królowej Jadwigi – Bolesława Krzywoustego – Juracka (po chwili zjazd w alejkę w prawo do Wartostrady) – Wartostrada (w kierunku Śródki) – Brama Poznania

Szczegółowy program wydarzeń

Rowerowy poranek – Concordia Design i sąsiadujący plac (ul. Zwierzyniecka 3)

10:30-10:50 — Prezentacja Łukasza Majewskiego „Rowerem z Poznania do Pakistanu. Spotkanie w Nomadą w drodze”
11:00-11:45 — Rowery cargo dla rodzin i biznesu – panel dyskusyjny
10:30-11:45 — Ozdabianie rowerów – warsztaty przed przejazdem rowerowym; zapisy do konkursu na najlepiej udekorowany rower
10:30-11:45 — Tor przeszkód małego rowerzysty – warsztaty dla dzieci organizowane przez bibliotekę WBPiCAK
10:30-11:30 — Przejażdżki rikszą  

RZEKA ROWERÓW – wielki rodzinny przejazd rowerowy przez Poznań

12:00 — start przejazdu z placu między budynkami Concordia Design i Bałtykiem  (ul. Zwierzyniecka 3)
13:00 — orientacyjna godzina zakończenia przejazdu pod Bramą Poznania (ul. Gdańska 2)

Rodzinny piknik rowerowy – amfiteatr i tereny zielone wokół Bramy Poznania (ul. Gdańska 2)

13:00-16:00 — Znakowanie rowerów przez policję
13:00-16:00 — Gastronomia, piknikowanie i leżaki
13:00-16:00 — Testowanie rowerów cargo Hazay Bikes
13:00-16:00 — Stoisko Fyrtel Market
13:00-16:00 — Stoisko Rowerowego Poznania – sprzedaż gadżetów i punkt informacyjny
13:00-16:00 — Mobilny mechanik rowerowy – drobne naprawy i rowerowe porady
13:00-13:30 — Rozstrzygnięcie konkursu na najlepiej udekorowany rower
13:20-14:50 — Szprychówki – warsztaty kreatywne dla dzieci
13:30-14:30 — Bajkowy teatr
15:00-15:30 — Pokaz akrobatyczny

Opisy poszczególnych wydarzeń

Rowerowy poranek: prezentacja „Rowerem z Poznania do Pakistanu. Spotkanie w Nomadą w drodze”

Rowerowy poranek zacznie się bardzo ciekawie! Łukasz Majewski opowie o swojej podróży rowerem z Poznania do Pakistanu! Łukasz, znany na Instagramie jako ’Nomada w drodze’, pokaże nam swoją prezentację o godz. 10:30 w Concordia Design.

Tak Nomada pisze o swojej podróży:
„Wystartowałem w połowie września 2022 roku, z Poznania i po 6 miesiącach w drodze, dojechałem do Pakistanu.

Przejechałem 10 tysięcy kilometrów, a po drodze spotykałem dziesiątki ludzi i ich historii. I to właśnie o tej drodze, i tych ludziach, i o ich historiach będzie moja prelekcja.

Będą irańskie pustynie, ormiańskie ośnieżone przełęcze i greckie plaże. Pojedziemy do ukraińskiego Zakarpacia, przejedziemy razem rumuńskie Karpaty. Poznacie odważne kobiety z Iranu, spotkacie szyickich Hazarów w Pakistanie.

Rozłożymy namiot w opuszczonym, bizantyjskim mieście w Turcji, na pustyniach Dast e Kavir oraz Lut. Prześpimy się w pakistańskim areszcie.”

Zainteresowani? Do zobaczenia na prezentacji!

Rowerowy poranek: ozdabianie rowerów – warsztaty przed przejazdem rowerowym

Przed wielkim przejazdem rowerowym zapraszamy wszystkich na plac przed Concordia Design. Od godz. 10:30 na miejscu będzie nasz zespół z różnymi materiałami, którymi będzie można ozdobić kolorowo rowery. Zapraszamy dużych i małych! Zachęcamy również do przyjechania z przystrojonymi samodzielnie rowerami. Najładniejsze aranżacje zostaną nagrodzone! (szczegóły poniżej)

Konkurs na najlepiej udekorowany rower

Równolegle do warsztatów z ozdabiania rowerów będą prowadzone zapisy do konkursu na najlepiej udekorowane rowery. Zapisy będą prowadzone na placu przy Concordia Design w godz. 10:30-12:00. Natomiast po przejeździe w godz. 13:00-13:30 pod Bramą Poznania nastąpi prezentacja przystrojonych rowerów. Nagrodzone zostaną najbardziej kreatywne dekoracje.

Regulamin konkursu pod linkiem.

Rowerowy poranek: tor przeszkód małego rowerzysty – warsztaty dla dzieci organizowane przez bibliotekę WBPiCAK

Zanim ruszy nasz wielki przejazd rowerowy, dzieci nie będą się nudzić! Partnerem Rzeki Rowerów została Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, która przygotuje tor przeszkód małego rowerzysty.

Od godz. 10:30 na placu między budynkiem Bałtyku i Concordia Design załoga biblioteki WBPiCAK zaproponuje dzieciom kreatywny tor przeszkód. Będą to zadania zarówno ruchowe, zręcznościowe, gry, jak i zagadki związane z książką Lis i Rower. Po wykonaniu wszystkich zadań dzieci otrzymają odznaki.

Rowerowy poranek: Rowery cargo dla rodzin i biznesu

Przed przejazdem rowerowym o godz. 11:00 w Concordia Design będziemy rozmawiać o rowerach cargo z zaproszonymi gośćmi.

 • Dlaczego warto zdecydować się na zakup roweru towarowego?
 • Kto może jeździć takim rowerem i co (lub kogo) można w nim przewozić?
 • Jak rower cargo usprawnia domową logistykę?
 • Co zyskuje biznes dzięki rowerom cargo?
 • Czego potrzebuje Poznań dla rozwoju wykorzystania rowerów cargo?

– Między innymi o tym porozmawiamy z naszymi gośćmi, którymi będą przedstawiciele Hazay Bikes oraz fyrtel.market, którzy od lat, zawodowo i prywatnie, poruszają się po Poznaniu rowerami towarowymi i wiedzą o nich chyba wszystko!

Rodzinny piknik rowerowy

Dołącz do rowerowego pikniku pełnego atrakcji! Wokół Bramy Poznania zapraszamy do rozkładania się na kocykach, leżakach i skorzystania z licznych atrakcji, które przygotowaliśmy na ten dzień. Po przejeździe rowerowym będą czekać:

 • Stoiska z ofertą lokalnych restauratorów, na których będzie można zakupić smakołyki takie jak: napoje, wata cukrowa, ciasta, kawa, napoje, burgery, przekąski na ciepło oraz lody
 • Stoisko Rowerowego Poznania z gadżetami
 • Animacja dla dzieci
 • Bajkowy teatr
 • Szprychówki – warsztaty kreatywne dla dzieci
 • Pokaz akrobatyczny
 • Rowery towarowe Hazay Bikes do przetestowania
 • Stoisko Fyrtel Market
 • Mobilny mechanik rowerowy

Piknik będzie trwał od godz. 13:00 do 16:00 w amfiteatrze i na terenach zielonych wokół Bramy Poznania.

Rodzinny piknik rowerowy: Znakowanie rowerów

Na miejscu pikniku rowerowego będzie stanowisko Policji, która będzie znakowała rowery w celu zabezpieczenia na wypadek kradzieży. Liczba miejsc jest ograniczona. Decydować będzie kolejność zgłoszeń. Przyjadą również policyjni i rowerowi edukatorzy, z którymi będzie można porozmawiać.