Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci – to przysłowie z pewnością można odnieść również do umiejętności rowerowych. Co jednak, jeśli wiosny liczymy już sobie w dziesiątkach, a chęć nauki nadal jest?

Odpowiedzią na problem wątpliwości i rozterek dorosłych poznańskich rowerzystów był realizowany przez Rowerowy Poznań – na zlecenie Miasta Poznania – projekt Miejskiej Akademii Rowerowej. W przeciągu ostatnich kilku miesięcy nasi trenerzy przeszkolili ponad setkę rowerzystów – a chętnych było więcej!

Od początku naszą ideą było, aby postawić na praktykę. Teorię łatwo przyswoić z książek i Internetu, ale jej codzienne stosowanie w praktyce to już zupełnie coś innego. Dlatego też opracowaliśmy specjalne trasy rowerowe, które zostały tak ułożone, aby w czasie terenowego przejazdu móc poruszyć jak najwięcej problemów i ich rozwiązań stosowanych w miejskiej przestrzeni Poznania.

Szkolenia odbywały się w grupach dwu- lub trzyosobowych, które pozwalały na możliwie bliski kontakt między uczestnikami a trenerem i bieżące omawianie rozterek i pytań pojawiających się w czasie jazdy. A pytań było sporo, bo i wiele ciekawej infrastruktury należało omówić. Jak korzystać ze śluz rowerowych? Jak skręcać w lewo? Kiedy można jechać środkiem pasa? Czy wolno jeździć pod prąd? I jak bezstresowo pokonać Kaponierę?

Nasi uczestnicy okazywali się być bardzo dociekliwi. Nagrodą dla nas były ich stwierdzenia o tym, że dzięki takiej inicjatywie czują się na rowerze bezpieczniej, pewniej i łatwiej będą poruszać się po mieście. Uzupełnieniem szkolenia praktycznego było dobranie dla każdego uczestnika optymalnej trasy przejazdu z domu do pracy lub na uczelnię.

Jednak szkolenia Miejskiej Akademii Rowerowej nie ograniczały się jedynie do spraw stricte rowerowych. Rozbudzaliśmy w naszych uczestnikach obywatelskiego ducha zachęcając ich do głosowania w budżecie obywatelskim czy brania udziału w konsultacjach społecznych rozmaitych miejskich projektów. Wzbudzaliśmy w nich odpowiedzialność za przestrzeń wokół siebie pokazując, że często przysłowiowy ‘krzywy krawężnik’ może być impulsem do wzięcia sprawy w swoje ręce. Nie zabrakło również kwestii transportowych, w których kładliśmy nacisk na zrozumienie terminu ‘zrównoważonego transportu’ i tłumaczyliśmy, jak można usprawnić działanie miasta z pomocą zbiorowych środków transportu.

Owocem naszych działań są dziesiątki zadowolonych osób, które z naszą pomocą pogłębiły swoją wiedzę o zasadach poruszania się rowerem po mieście. Wiemy od kilku z nich, że teraz same niosą ten kaganek rowerowej oświaty wśród rodziny i znajomych. A krótkie podsumowanie naszych działań prezentujemy w filmie, z którego dowiecie się jak szkolenia wyglądały, na co zwracaliśmy uwagę i co o tym wszystkim myślą najważniejsi, a więc nasi uczestnicy.


Film podsumowujący program to jednak nie wszystko, co dla Was przygotowaliśmy. Szansę doedukowania się będą mieli bowiem również Ci z Was, którzy nie załapali się na szkolenie praktyczne. W najbliższym czasie publikować będziemy 5 materiałów poświęconych najważniejszym problemom z jakimi borykają rowerzyści. Wyróżniliśmy je na podstawie rozmów z naszymi kursantami. W kolejnych odcinkach Miejskiej Akademii Rowerowej Online, dowiecie się między innymi, w jaki sposób skręcać prawidłowo w lewo, a także jak korzystać z kontraruchu. Mamy nadzieję, że do gustu przypadnie Wam sposób, w jaki będziemy o tym opowiadać ;-). Śledźcie naszą stronę i dawajcie znać w komentarzach jakie są Wasze wrażenia.

Pamiętajcie, że Rowerowy Poznań jest do Waszej dyspozycji również poza Miejską Akademią Rowerową. Jeśli macie jakieś pytanie czy wątpliwość, zawsze możecie do nas napisać. Znajdziecie nas na Facebooku i Twitterze. Na Facebooku prowadzimy też grupę ‘Rowerowy Poznań – Forum Miejskie’, gdzie w przyjaznej atmosferze poznańscy rowerzyści dzielą się swoją wiedzą.

 

Projekt Miejska Akademia Rowerowa finansowany ze środków Urzędu Miasta Poznania

Projekt Miejska Akademia Rowerowa finansowany ze środków Urzędu Miasta Poznania