Park(ing) Day odbywa się na świecie już od 12 lat. Celem tej akcji jest pokazanie, jak duży potencjał tkwi w miejskiej przestrzeni na co dzień zajmowanej przez zaparkowane pojazdy.

Rowerowy Poznań już od kilku lat angażuje się w akcję organizowaną z powodzeniem przez Festiwal Malta. W zeszłym roku większość aktywności odbywało się na odmienionych ulicach Ratajczaka i Św. Marcin. W tym roku ze względu na remont tej drugiej zmuszeni byliśmy przenieść się spod „Alf” pod Urząd Miejski. Na ulicy Za Bramką nie tylko odczuliśmy brak słońca, ale i odnotowaliśmy mniejszą ilość spacerowiczów (potencjalnych odbiorców projektu). Co ciekawe sama akcja wcale nie odbyła się na miejscach parkingowych, lecz na zamkniętej dla ruchu samochodowego części ulicy.

Fot. Daniel Malecki

Mimo że tym razem centralna lokalizacja nie była najszczęśliwsza, to jednak wydarzenie z roku na roku przybiera na sile, a tym samym coraz więcej uczestników w całym mieście wystawia się ze swoimi kramami i stanowiskami na wyznaczonych miejscach parkingowych.

W tym roku nasze Stowarzyszenie przygotowało „Kino rowerowe”. Od 10 do 17 siedząc na oryginalnych fotelach z kina „Bałtyk” można było obejrzeć krótkie filmy z całego świata opowiadające o tym, co rowery dają miastu. Polskojęzyczne napisy do filmów przygotowali (po naszym apelu na Facebooku) mieszkańcy miasta! Z gośćmi Park(ing) Day rozmawialiśmy nie tylko o wrażeniach po wizycie w naszym zaimprowizowanym kinie, ale też o budżecie obywatelskim, bieżących i planowanych inwestycjach rowerowych, czy o naszych aktywnościach.

W naszych rowerowych działaniach dzielnie towarzyszył nam Zarząd Dróg Miejskich, który przygotował quiz z wiedzy o przepisach i poruszaniu się po mieście w ruchu drogowym. Na najlepszych czekały nagrody.

Listę filmów, które pokazaliśmy na Park(ing) Day znajdziecie poniżej

Więcej zdjęć odnajdziecie klikając poniższy kolaż:

Dziękujemy wszystkim odwiedzającym, a także organizatorom, w tym naszym spontanicznie odnalezionym tłumaczom-wolontariuszom.

Park(ing) Day odbył się w tym roku 16. września.
Organizatorzy: Festiwal Malta i Kultura Niepodległa