Za nami mnóstwo pracy. Organizowaliśmy duże wydarzenia tematyczne i małe spotkania eksperckie. Pilnowaliśmy realizacji nowej infrastruktury rowerowej w Poznaniu, analizowaliśmy dokumenty, spotykaliśmy się z decydentami i działaliśmy w terenie. Prowadziliśmy edukację rowerową, uruchamiając m.in. nowatorski na skalę kraju projekt Rowery dla g/Głuchych. Rozwijaliśmy się wewnętrznie jako stowarzyszenie, włączając nowe osoby i szkoląc zespół, a z drugiej strony dzieliliśmy się doświadczeniami na zewnątrz, m.in. podczas zjazdu miejskich organizacji rowerowych z całej Polski. Na bieżąco relacjonowaliśmy dla Was wszystko z miasta w mediach społecznościowych.

 

Działamy dzięki Wam i dla Was. Profesjonalnie i z zaangażowaniem staramy się wspierać zmiany w Poznaniu, dzięki którym staje się miastem coraz bardziej przyjaznym codziennej jeździe na rowerze dla zwykłych ludzi. Rosnące efekty i mnogość naszych działań zawdzięczamy rosnącej liczbie wolontariuszy i wolontariuszek Rowerowego Poznania. Serdecznie dziękujemy za kolejny wspólny rok!

Podsumowanie naszych działań społecznych w 2023 roku

1. Rzeka Rowerów

Za nami druga edycja akcji organizowanej w partnerstwie z Poznańskim Centrum Dziedzictwa. W środku wakacji w wielkiej rowerowej paradzie udział wzięło pół tysiąca osób! Przejazd poprzedzony został przez Rowerowy Poranek tworzony we współpracy z Concordia Design. Na mecie pod Bramą Poznania odbył się kilkugodzinny piknik z animacją dla dzieci, gastronomią, stoiskami merytorycznymi czy znakowaniem rowerów.

 

2. 30-lecie Rowerowego Poznania i spotkania Nakręceni Miastem

Nasza organizacja działa nieprzerwanie od 1993 roku. W tym czasie zmieniło się wszystko w Polsce, w Poznaniu i u nas. Przez cały 2023 rok wracaliśmy wspomnieniami do przeszłości. Na scenie występowali dawni działacze, eksperci i osoby tworzące organizację w ostatnich latach. Spotkania z serii Nakręceni Miastem odbywały się od marca do grudnia 2023 r. w przestrzeniach PSNC Future Labs.

 

3. Rowerowe Powitanie Wiosny

Tradycyjny przejazd rowerowy na powitanie wiosny organizujemy od początków naszej działalności. W tym roku ruszaliśmy z Parku Sołackiego i pojechaliśmy na Most Jordana, gdzie utopiona została symboliczna marzanna. W tym roku marzanną była inflacja i przejazdowi towarzyszyły motywy liczbowe. Oprócz tego były warsztaty z przystrajania rowerów i konkurs na najlepiej przystrojony rower.

 

4. Projekty edukacyjne i inicjatywa Rowery dla g/Głuchych

Latem zorganizowaliśmy we współpracy z Oddziałem Wielkopolskim Poznańskiego Związku Głuchych projekt edukacyjny Rowery dla g/Głuchych, którego celem było dobre przygotowanie osób g/Głuchych do codziennej jazdy na rowerze w taki sposób, żeby słuch nie stanowił dla nich bariery. Przygotowaliśmy filmy z tłumaczeniem na język migowy oraz podręczniki. Zorganizowaliśmy przejazdy edukacyjne. Projekt był realizowany z europejskiego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Oprócz tego prowadziliśmy inne działania edukacyjne, w tym np. egzamin holenderski na kartę rowerową.

 

5. Rowery dla Wolności

Kontynuowaliśmy rozpoczętą w 2022 r. akcję przekazywania używanych rowerów od poznaniaków i poznanianek osobom, które z powodu wojny musiały wyjechać z Ukrainy. W tym roku na rowerach pojechało 60 kolejnych szczęśliwych osób, w dużej liczbie dzieci. Zorganizowaliśmy również dla nich szkolenia z praktycznej jazdy rowerem, żeby czuły się bezpiecznie na naszych drogach. Łącznie w latach 2022 – 2023 przekazaliśmy uchodźcom ponad 200 rowerów. Dziękujemy wszystkim osobom dzielącym się z innymi rowerowym dobrem!

 

6. Tweed Ride

To najbardziej stylowy przejazd w Poznaniu i w Polsce. Organizowaliśmy go w tym roku dziewiąty raz! Tematem wiodącym były lata 30. XX wieku. Przejechaliśmy trasę z Wildy na Golęcin. Byli pięknie przystrojeni ludzie i rowery, sesje zdjęciowe, konkurs, wieczór z DJ-em i wyjątkowy klimat.

 

7. Rowerowy Budżet Obywatelski

Dzięki Poznańskiemu Budżetowi Obywatelskiemu udało się wprowadzić w życie wiele inicjatyw, na które nie byłoby szans. Z PBO związana jest budowa Wartostrady, Rowerowej Trasy Grunwaldzkiej czy upowszechnienie kontraruchu rowerowego. W tym roku wygrało aż 10 projektów, których łączna wartość sięga 2 mln zł. Szczególnie nas cieszy kolejna wygrana projektu poświęconego wyrównywaniu bruku na Starym Mieście. Społeczne poparcie odblokowuje zmiany w kolejnych miejscach. Dziękujemy za głosy!

 

8. Imieniny Ulicy Święty Marcin

Podczas słynnego poznańskiego święta mieliśmy swoje stoisko pod Alfami, przy którym rozmawialiśmy z mieszkankami i mieszkańcami Poznania o rowerowych zmianach w mieście, udostępnialiśmy materiały edukacyjne i zapraszaliśmy dzieci do zabawy. Po raz pierwszy udostępniliśmy rowerowe koszulki.

 

9. Zjazd miejskich organizacji rowerowych

W listopadzie do Poznania zjechały przedstawicielki i przedstawiciele kilkunastu miejskich organizacji rowerowych z całej Polski. Dzieliliśmy się z nimi dobrymi praktykami i doświadczeniami z naszego miasta. Poznań stanowi wzorzec i inspirację dzięki realizacji przemyślanej polityki rowerowej w ostatnich latach, która przynosi widoczne efekty na ulicach. Wizyta studyjna odbyła się dzięki Wrocławskiej Inicjatywie Rowerowej.

 

10. Rowerowe Mikołajki

W grudniu po raz pierwszy zaprosiliśmy Was do wspólnego świątecznego przejazdu przez Poznań. Pięknie przystrojone w lampki, bombki, kokardki czy prezenty rowery rozświetliły w sobotni wieczór ulice Poznania. Spotykały się z ogromnie ciepłym przyjęciem wszystkich dookoła. Przejazd ze Starego Miasta na Cytadelę poprzedzony został warsztatami w warsztacie Zębatka i zakończył się wspólnym posiłkiem dzięki współpracy z CIL Stare Winogrady.

 

11. Wzmacnianie organizacji

W Rowerowym Poznaniu aktywnie działa kilkadziesiąt osób w różnych sekcjach. Regularnie organizujemy spotkania w grupach, działania integracyjne, warsztaty czy przejazdy po mieście. Robimy wycieczki za miasto, a największą wyprawą był wyjazd do Hanoweru, który 30 lat temu stanowił inspirację dla dawnych działaczy Sekcji Rowerzystów Miejskich i miejskich instytucji w Poznaniu. W październiku i listopadzie prowadziliśmy wielką rekrutację do organizacji. Nowe osoby już z nami działają i widać tego pierwsze efekty. Mamy nadzieję, że uda się razem zdziałać wiele dobrego!

 

 

Wesprzyj nas!

Lubisz nasze inicjatywy? Chcesz, aby Poznań był przyjazny dla mieszkańców wybierających rower jako środek transportu? Wesprzyj nasze działania!

Jak możesz to zrobić?

  • Przekazanie 1,5% podatku na OPP. Nasz KRS to: 0000100596.
  • Wpłacenie darowizny na konto bankowe: 47 1940 1076 3038 5212 0000 0000.
  • Postawienie nam kawy. Jesteśmy od niedawna na BuyCoffee.To.

Podziel się ze znajomymi tworzonymi przez nas treściami i wpadnij na nasze wydarzenia. Porozmawiajmy i zmieniajmy Poznań razem!