W dniu 30 września 2017 miała miejsce trzecia już edycja Tweed Ride’u – przejazdu rowerowego w stylu retro. Tradycja tego typu wydarzeń pochodzi z Londynu i obecnie rozprzestrzenia się na całym świecie, od San Francisco po Tokio, zaś na polski grunt została zaszczepiona  przez nasze Stowarzyszenie.

 

Foto: Fotograficzny Zakład

Tegoroczne hasło przewodnie – „Rowerem z klasą” – stanowiło nie tylko podkreślenie eleganckiego charakteru przejazdu, ale było również nawiązaniem do odbywającego się w tym roku projektu edukacyjnego dla dorosłych, czyli Miejskiej Akademii Rowerowej. “Klasa” w tym znaczeniu odnosiła się więc do poprawy bezpieczeństwa na drogach, poprzez znajomość i przestrzeganie przepisów, a także wzajemny szacunek różnych uczestników ruchu. Specjalne zaproszenie na Tweed Ride otrzymały osoby, które brały udział w rowerowych szkoleniach, jak i ich trenerzy. Była to więc znakomita okazja, by zapozować do symbolicznego, „klasowego” zdjęcia, a także wymienić się poszkoleniowymi doświadczeniami.

Foto: Fotograficzny Zakład

Od rana dobrą zabawę zapowiadała pogoda – ciepłe, jesienne słońce zachęciło poznaniaków do przybycia na Plac Mickiewicza, skąd startował nasz przejazd. Na starcie pojawiły się całe rodziny, pary, a nawet pies, wygodnie podróżujący w skrzyni roweru cargo. Od początku widać było, że w kwestii stylowych kreacji poprzeczka postawiona została bardzo wysoko.

 

Foto: A&A Beim

Po wspólnym inauguracyjnym zdjęciu na schodach uniwersytetu, przejechaliśmy pod Teatr Wielki, gdzie na schodach przy fontannie odbył się pokaz konkursowych kreacji. Pod fachowym okiem jurorów uczestnicy prezentowali swoje stylizacje.

 

Foto: Fotograficzny Zakład

 

Królowały muchy, kamizelki, kapelusze oraz tweedowe marynarki i spodnie na szelkach. Następnie udaliśmy się na klimatyczną sesję zdjęciową w złotych barwach zachodzącego słońca w Ogrodzie Zamkowym. Stamtąd, przyciągając zainteresowany wzrok przechodniów, dotarliśmy do kawiarni Składak przy ulicy Ratajczaka.

 

Foto: A&A Beim

 

Podczas gdy uczestnicy składali zamówienia ze specjalnego rowerowego menu, grono jurorów w odosobnionej sali prowadziło  naradę. Po podjęciu decyzji ogłoszeni zostali zwycięzcy, którym serdecznie gratulujemy. Nagrody w konkursie na najlepszą stylizację były w tym roku wyjątkowo atrakcyjne: vouchery na Tweedowe muchy i kaszkiety, a także paski męskie od Miler Menswear, voucher na stylowy płaszcz rowerowy od Paltovelo, zaproszenie na sesję zdjęciową od Fotograficzny Zakład, ręcznie robione kołnierzyki od My Point My style,  książka “Czas Gentlemanów “ z autografem autora – blogera Łukasza Kielbana, voucher na paja i napój od Składaka.

Foto: A&A Beim

 

Nie był to jednak koniec naszej imprezy. W nawiązaniu do akademickiego charakteru wydarzenia, goście mieli okazję wysłuchać trzech krótkich, ale inspirujących “wykładów”. Jan Felcyn, jako jeden z trenerów, opowiedział gościom o kulisach Miejskiej Akademii Rowerowej; ekspertka stylu vintage Karolina Maras, autorka bloga  Analogowy Marazm udzieliła przydatnych rad na temat stylu retro w praktyce, zaś Natalia Janowska wprowadziła nas w klimat ostatniego punktu programu, którym była projekcja klasyki kina niemego – filmu „Światła wielkiego miasta” Charliego Chaplina.  

Foto: A&A Beim

 

Zapraszamy do śledzenia profilu Tweed Ride Poznań na Facebooku, gdzie zobaczyć można pełną relację z tej i z poprzednich edycji przejazdu. Kolejny Tweed Ride wstępnie planowany jest na ostatni weekend września 2018 roku. My już nie możemy się doczekać!