Rusza remont PST, a to oznacza mnóstwo komplikacji w codziennych podróżach po mieście, szczególnie dla mieszkańców Winograd i Piątkowa. Jeśli zależy Ci na czasie i punktualności, rower może być doskonałą alternatywą. Zaledwie 10 minut zajmuje podróż rowerem na Stare Miasto z przystanku PST Słowiańska, a 20 minut dojazd od PST Kurpińskiego! Przeczytaj nasz poradnik, aby poznać zalecane trasy dojazdu!

1 sierpnia 2022 rozpoczyna się remont trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju (PST). Kolejne miesiące będą ciężkim okresem dla pasażerów komunikacji tramwajowej, którzy będą zmuszeni do korzystania z komunikacji zastępczej. Pojawienie się wielu autobusów zastępczych na trasie Szeligowskiego-Mieszka I to także większe korki i dłuższy czas przejazdu samochodem. Dlatego warto postawić na rower!

Konkurencyjny czas przejazdu

Jeśli mieszkasz w okolicach przystanków PST i Twój cel podróży znajduje się w okolicach Starego Rynku lub CK Zamek, to podróż rowerem nie będzie dłuższa niż 25 minut. Poniżej przedstawiamy przykładowe czasy przejazdu rowerem – do obliczeń przyjęto spokojne, miejskie tempo jazdy.

Orientacyjne czasy przejazdu rowerem między przystankami PST, Starym Miastem i Kampusem UAM Morasko (źródło czasów: Google Maps)
PST Os. Sobieskiego – Wydział Dziennikarstwa UAM 2 min
PST Os. Sobieskiego – PST Szymanowskiego 2 min
PST Szymanowskiego – PST Kurpińskiego 4 min
PST Kurpińskiego – PST Lechicka Poznań Plaza 3 min
PST Lechicka Poznań Plaza – PST Aleje Solidarności 4 min
PST Aleje Solidarności – PST Słowiańska 4 min
PST Słowiańska – CK Zamek 12 min
PST Słowiańska – Stary Rynek 14 min

Jak mam jechać? Gdzie jest infrastruktura rowerowa?

Specjalnie dla mieszkańców Poznania przygotowaliśmy schemat najważniejszych tras rowerowych, które pomogą przemieszczać się wzdłuż trasy PST w okolice CK Zamek i Starego Rynku.

Sugerowane trasy rowerowe w kierunku Starego Miasta, które mogą zastąpić PST.

Mieszkańcy Piątkowa i Winograd wzdłuż ulic Szeligowskiego i Mieszka I zamiast tramwajem mogą poruszać się rowerem – na całej długości jest wyznaczony ciąg pieszo-rowerowy. Co istotne na 5-kilometrowym odcinku są zaledwie dwie sygnalizacje świetlne, a pozostałe przejazdy są bezkolizyjne, prowadzą tunelami pod poziomem poprzecznych ulic.

Ciąg pieszo-rowerowy na ul. Szeligowskiego i Mieszka I ma wielu miejscach nową nawierzchnię dzięki realizacji projektów z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego

Dalej trzeba pokonać przejazd rowerowy przez ul. Winogrady i w kierunku centrum można jechać ul. Przepadek lub ul. Armii Poznań. – My zalecamy drogę dla rowerów na Armii Poznań, ponieważ po drodze ominiesz jedną sygnalizację świetlną.

Przejazd rowerowy przez ul. Winogrady

Droga dla rowerów na ul. Armii Poznań

Następnie dotrzesz do obszernego skrzyżowania ulic Kutrzeby/Niepodległości/Przepadek/Księcia Józefa. – Z tego miejsca kieruj się przejazdami rowerowymi na ul. Księcia Józefa i dalej będziesz poruszać się ulicami z uspokojonym ruchem.

Przejazdy rowerowe na skrzyżowaniu ulic Kutrzeby, Niepodległości, Przepadek i Księcia Józefa

Jeśli chcesz dojechać w okolice CK Zamek, to po chwili z ul. Księcia Józefa należy skręcić w prawo w Zaułek Piotra Majchrzaka. A jeśli jedziesz w kierunku Starego Miasta, dalej kieruj się ulicami Księcia Józefa i Święty Wojciech.

Uwaga! Poniżej opis dwóch tras: pierwsza prowadzi w okolice CK Zamek, a druga w okolice Starego Rynku.

Trasa rowerowa w okolice CK Zamek lub dalej do Starego Browaru prowadzi najpierw ulicą Kulasa. Po drodze ważnym punktem orientacyjnym jest rowerowe skrzyżowanie z ulicą Solną. Następnie wjeżdżamy na ul. Kościuszki. Jazda odbywa się ulicą z uspokojonym ruchem, gdzie w kierunku północnym jedzie się w ruchu ogólnym, a w kierunku południowym po kontrapasie rowerowym.

Rowerowe skrzyżowanie Solna, Kulasa, Kościuszki

Ulica Kościuszki jest dwukierunkowa dla ruchu rowerowego dzięki istnieniu kontrapasa rowerowego

Trasa rowerowa w okolice Starego Rynku prowadzi najpierw ul. Św. Wojciech, następnie drogą dla rowerów wzdłuż ul. Małe Garbary, a po chwili przejeżdża się na drugą stronę Małych Garbar. Obok dawnej synagogi następuje wjazd na ul. Wroniecką.

Na ul. Św. Wojciech dojedziesz kontrapasem rowerowym w kierunku Starego Rynku

Wjazd na Stare Miasto umożliwia przejazd rowerowy przez ul. Małe Garbary obok dawnej synagogi. Za przejazdem rowerowym jest ul. Wroniecka.

Jeśli chcesz zobaczyć szczegółową sieć infrastruktury rowerowej, zobacz internetową mapę rowerową Poznania.

Dlaczego rower jest najlepszy?

Jeśli brakuje Ci argumentów, aby spróbować poruszać się na rowerze po mieście na co dzień, to mamy krótką ściągę! 😉

  • Przemieszczanie się rowerem jest szybkie,
  • Rower nie stoi w korkach,
  • Oszczędzasz na paliwie i biletach,
  • Nie zatruwasz powietrza,
  • Jazda na rowerze poprawia zdrowie i sylwetkę,
  • No i oczywiście rower daje dużo radości! 🙂