Za nami pracowity i pełen wrażeń listopadowy weekend we Wrocławiu. Przeczytajcie relację z wyjazdu, aby dowiedzieć się, co Rowerowy Poznań robił w jednym z najbardziej rowerowych miast w Polsce.

Celów wyjazdu było kilka: zapoznanie się z wrocławską infrastrukturą rowerową, spotkanie z organizacjami rowerowymi i udział w warsztatach prowadzonych przez Oliviera Schneidera, prezesa Francuskiej Federacji Cyklistów. Zaczęliśmy od przejazdu szlakiem najciekawszych (przeważnie w pozytywnym sensie, choć i we Wrocławiu zdarzają się nietrafione inwestycje) rozwiązań rowerowych. Z powodu deszczu musieliśmy trochę skrócić program zwiedzania, ale to, co udało się nam zobaczyć, i tak robi wrażenie. Przede wszystkim widać było, że we Wrocławiu podejście „da się” przeważa nad „nie da się”: da się zwężać pasy ruchu dla samochodów, da się tworzyć asfaltowe kontrapasy na brukowych ulicach, da się oddzielać ruch pieszy od rowerowego. Trochę brakowało w tym wszystkim… rowerzystów – zdecydowanie byliśmy największą grupą korzystającą z wrocławskiej infrastruktury, ale być może była to kwestia pogody i weekendu.

Rowerowy Poznań cały czas się rozwija – świadczy o tym chociażby nowy, poszerzony skład, w jakim wybraliśmy się do Wrocławia. Chętnie czerpiemy przy tym inspirację z działania innych, podobnych do nas organizacji. Podczas pierwszego dnia warsztatów mieliśmy okazję spotkać się z członkami Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej oraz Akcji Miasto. Jeszcze raz dziękujemy za podzielenie się swoimi doświadczeniami i „oprowadzanie” po rowerowym Wrocławiu!

Drugi dzień to przede wszystkim intensywna praca warsztatowa. Jako organizacja odpowiedzieliśmy sobie na kilka ważnych pytań i ustaliliśmy, na czym chcemy skupiać się w najbliższych kilku latach. Wiemy już, że zależy nam na kształtowaniu polityki rowerowej miasta i współpracy z władzami w zakresie tworzenia infrastruktury, ale będziemy starali się też m.in. coraz szerzej działać na polu edukacji. Mamy nadzieję, że już niedługo będziecie mogli usłyszeć o efektach wypracowanej przez nas strategii w postaci konkretnych działań.

A na koniec – kilka zdjęć wrocławskiej infrastruktury rowerowej (więcej w albumie na Facebooku: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10153248982426027.1073741854.264330441026&type=3):

DSC_0217

P1220266