Dzisiaj, w Dniu bez Samochodu, została uroczyście udostępniona pierwsza śluza rowerowa w Poznaniu. Znajduje się ona na ulicy Pułaskiego, przy skrzyżowaniu z aleją Wielkopolską i ulicą Nowowiejskiego.

Powstała ona wraz z pasami rowerowymi z inicjatywy radnego Tomasza Wierzbickiego, przy okazji likwidacji buspasa (autobusy jeżdżą obecnie aleją Niepodległości).

Rowerzyści dojeżdżający do skrzyżowania bezpiecznie mogą wyprzedzić auta i ustawić się w widocznym miejscu, również w przypadku trudnego skrętu w lewo. Należy pamiętać, że ze śluzy korzysta się tylko przy czerwonym świetle. Gdy jest zielone, najlepiej zjechać z pasa rowerowego na pas do lewoskrętu kilkadziesiąt metrów wcześniej, upewniając się wcześniej, że manewr ten nie będzie niebezpieczny.

Śluza rowerowa PoznańFot. Filip Czekała

Co piszą media o nowej śluzie:

Jak korzystać ze śluzy? Instrukcja ZDM

Śluza rowerowa ZDM Śluza rowerowa ZDMŹródło grafik: Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu

Raport Sekcji Rowerzystów Miejskich

Na zorganizowanym dzisiaj uroczystym otwarciu śluzy rowerowej obecni byli przedstawiciele SRM. Cezary Brudka wręczył przy tej okazji Maciejowi Wudarskiemu, wiceprezydentowi Poznania, przygotowywany przez ostatnie miesiące Społeczny raport na temat polityki rowerowej Poznania.