Sobota, 28. września, kilka minut po 14:30. Na plac przy Bałtyku przyjeżdżają kolejni rowerzyści. Odświętni tacy, jacyś tacy inni, jakby z innej epoki. “O co chodzi?” słychać czasem od zaciekawionych, ubranych zwyczajnie przechodniów. Powiększająca się grupa w tweedach, kratach i krawatach, muchach i zakolanówkach, kaszkietach i beretach dobrze zna odpowiedź. Robimy to po raz piąty.

O co chodzi?
Impreza znana jako Tweed Ride lub Tweed Run po raz pierwszy odbyła się w 2009 roku w Londynie. Członkowie internetowego forum rowerzystów London Fixed Gear and Single Speed, zainspirowani wcześniejszymi działaniami Tweed Cycling Club, szerzącego motto “Style not speed. Elegance not exertion” (Styl nie szybkość. Elegancja, a nie wysiłek) zorganizowali przejazd rowerowy, którego uczestnicy ubrani byli w tradycyjne brytyjskie stroje, najczęściej wykonane z tweedu. Wydarzenie przyciągnęło wielu uczestników, a z czasem przekształciło się w cykliczny event odbywający się w wielu miastach na całym świecie.

Tweed Ride (Rowerowy) Poznań
Pierwszy – i jak dotąd jedyny coroczny – Tweed Ride w Polsce odbywa się w Poznaniu, pod organizacją naszego Stowarzyszenia. Od 2015 impreza rozwijała się, ewoluowała. Formuła pozostaje klasyczna – elegancki przejazd zakończony konkursem z nagrodami na najlepszą stylizację. Poszczególne rajdy mają swoje hasła przewodnie i unikatowe akcenty (patrz: 2015, 2016, 2017), jednak idea zawsze pozostaje ta sama: rower, miasto i elegancja to idealne połączenie.
Przejazd na 5!
Tegoroczny 5-kilometrowy rajd rozpoczął się spod Bałtyku, by po zahaczeniu o sesję zdjęciową na Placu Wolności oraz tradycyjnym okrążeniu Starego Rynku zakończyć się nad Wartą. Tam, pod sceną KontenerArt, odbył się konkurs oraz słodki poczęstunek – celebracja jubileuszowej edycji. Wydarzenie wzbudziło duże zaciekawienie, poruszając obserwatorów na żywo i w social-mediach. Po raz kolejny do miasta na dwóch kołach wjechało sporo dobrej energii – w pięknym stylu.Tweedowe piątki przybijamy za:
Udział Uczestników: osoby towarzyszące nam od lat i te zupełnie nowe, uczestnicy najmłodsi i czworonożni – każdy z osobna i wszyscy razem stworzyli wyjątkową atmosferę tego wydarzenia.
Przygotowanie Uczestników: poziom stylizacji poszybował wyżej niż uciekające balony z helem; jury miało twardy orzech do zgryzienia i – za dbałość o detale oraz indywidualny charakter strojów – wyróżnił: Zuzannę, Patrycję, Natalię, Krzysztofa, Konrada, Stanisława.
Przygotowanie Rowerów: choć mile widziane są wszelkie rowery to jednak tak pięknie patrzy się na pojazdy vintage oraz powiększającą się w Poznaniu rodzinę rowerów cargo!
Wsparcie Partnerów: żółto-białe bezy od Cukiernia Bezowa, komfortowa lokalizacja na zakończenie wydarzenia w KontenerArt, ochranianie imprezy przez Policję
Wsparcie Sponsorów nagród: EM Men’s Accessories, Kino Pałacowe, Paltovelo, oraz Wydawnictwo Poznańskie
Wsparcie Fotografów: piękne uchwycenie klimatu imprezy okiem Sławka Wąchały, Eweliny Jaśkowiak, Piotra Kaczewiaka, Maciej Komorowskiego, Pawła Olejnika i samych uczesników.
Wsparcie Niebios: Piękna pogoda, wbrew pesymistycznym prognozom :-).


VI edycja Tweed Ride Poznań odbędzie się w sobotę 26 września 2020 roku. Zapraszamy!


..

Zdjęcia: Sławomir Wąchała, Ten Poznań